Γενική περιγραφή σεναρίου
Σκοπός Σεναρίου
Το σενάριο στοχεύει να βοηθήσει τους/τις μαθητές/τριες να κατανοήσουν τις δημογραφικές εξελίξεις της Ελλάδας, καθώς και τις προβλεπόμενες αλλαγές στο μέλλον, μέσα από τη μελέτη βασικών πληθυσμιακών δεικτών.
Συμβατότητα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών
Γεωγραφία Στ: Ενότητα Δ’: Οι ήπειροι, Η Ευρώπη
Ιστορία Στ: Ενότητα Ε: Η Ελλάδα στον 20ο αιώνα
Μαθηματικά Στ: ΘΕ4: Συλλογή και Επεξεργασία Δεδομένων
Μαθηματικά Ε: Ενότητα 4: Συλλογή, Οργάνωση και Αναπαράσταση Δεδομένων
Νεοελληνική γλώσσα Ε, Στ: Ανθολόγιο, Ενότητα Η’. Γεγονότα από την ελληνική ιστορία,10. Διδώ Σωτηρίου, Οι πρόσφυγες
Προαπαιτούμενες Γνώσεις -Επιθυμητές Δεξιότητες
Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν:
- Βασικές γνώσεις πληθυσμιακών όρων (όπως γέννηση, θάνατος, μετανάστευση).
- Ικανότητα ανάγνωσης και κατανόησης πληροφοριών από κείμενα και διαγράμματα.
- Βασικές δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας για την ομαδική εργασία.
Μετά την ολοκλήρωση του σεναρίου, οι μαθητές/τριες θα είναι σε θέση:
Ως προς τις γνώσεις, να:
- μάθουν πώς διαμορφώνεται ο πληθυσμός της Ελλάδας.
- γνωρίσουν τους βασικούς δημογραφικούς δείκτες και τη σημασία τους.
- κατανοήσουν πώς οι επιστήμονες κάνουν προβλέψεις για το μέλλον του πληθυσμού.
Ως προς τις δεξιότητες να:
- αναλύουν πληθυσμιακά δεδομένα μέσα από κείμενα και δραστηριότητες.
- συνεργαστούν αποτελεσματικά στις ομάδες τους για την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων.
- παρουσιάσουν με σαφήνεια τα συμπεράσματά τους στην ολομέλεια.
Ως προς τις στάσεις – συμπεριφορές να:
- συνειδητοποιήσουν τη σημασία των δημογραφικών αλλαγών στην κοινωνία.
- προβληματιστούν για τις μελλοντικές προκλήσεις που προκύπτουν από τη γήρανση του πληθυσμού.
- ενθαρρυνθούν να σκέφτονται κριτικά για λύσεις που θα μπορούσαν να επηρεάσουν θετικά την πληθυσμιακή εξέλιξη.
Οργάνωση διδασκαλίας / απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Το σενάριο μπορεί να υλοποιηθεί είτε με τη χρήση Η/Υ (για την ανάγνωση και επεξεργασία δεδομένων ψηφιακά), είτε χωρίς Η/Υ (με έντυπο υλικό).
Απαιτούμενα υλικά:
- Φύλλα εργασίας
- Πίνακας για σημειώσεις
Χώρος κατάλληλος για ομαδική εργασία και παρουσίαση στην ολομέλεια.
Διδακτική Προσέγγιση
Το σενάριο ακολουθεί μια ομαδοσυνεργατική και βιωματική προσέγγιση, δίνοντας στους/στις μαθητές/τριες τη δυνατότητα να διερευνήσουν τη δημογραφική εξέλιξη της Ελλάδας μέσα από συνεργασία και ενεργή συμμετοχή. Οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε ομάδες και, με τη χρήση κειμένων αναφοράς και δραστηριοτήτων, επεξεργάζονται διαφορετικές πτυχές του πληθυσμού, αναπτύσσοντας έτσι την κριτική τους σκέψη και την ικανότητα ανάλυσης δεδομένων.
Η διερευνητική μάθηση αποτελεί βασικό στοιχείο της προσέγγισης, καθώς οι μαθητές/τριες δε λαμβάνουν έτοιμες απαντήσεις αλλά καλούνται να εξάγουν συμπεράσματα μέσα από την ανάλυση πληροφοριών. Παράλληλα, η διαλογική διδασκαλία ενισχύει την επικοινωνία, την ανάπτυξη επιχειρηματολογίας, ιδιαίτερα κατά τη φάση της παρουσίασης και τη σύνδεση των δεδομένων με την καθημερινή ζωή. Με αυτόν τον τρόπο, οι μαθητές/τριες συνδυάζουν τη μάθηση με δημιουργικότητα, αναπτύσσοντας δεξιότητες συνεργασίας, ανάλυσης πληροφοριών και δημόσιας παρουσίασης, ενώ παράλληλα καλλιεργούν την ικανότητά τους να συνδέουν τη θεωρία με την πραγματικότητα.
Σκεπτικό Σεναρίου - Επιστημονικό Γνωστικό Υπόβαθρο
Ο συνολικός πληθυσμός της Ελλάδας παρουσίασε σημαντικές αλλαγές τις τελευταίες δεκαετίες. Από 8,8 εκατομμύρια το 1951, αυξήθηκε σταδιακά, φτάνοντας τα 11,1 εκατομμύρια το 2011. Ωστόσο, από το 2011 και έπειτα, παρατηρείται μείωση, με τον σημερινό πληθυσμό να εκτιμάται κοντά στα 10 εκατομμύρια.
Η πληθυσμιακή κατανομή της χώρας έχει αλλάξει σημαντικά τις τελευταίες δεκαετίες. Ενώ παλαιότερα ο πληθυσμός ήταν πιο ομοιόμορφα κατανεμημένος, σήμερα οι μεγάλες πόλεις, όπως η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη, συγκέντρωσαν διαχρονικά περισσότερους κατοίκους, ενώ πολλές αγροτικές και νησιωτικές περιοχές είδαν τον πληθυσμό τους να μειώνεται. Συγκεκριμένα, η Αττική, που κάποτε φιλοξενούσε το 20% του πληθυσμού, σήμερα συγκεντρώνει το 36%. Αντίστοιχα, η Κεντρική Μακεδονία, όπου ανήκει η Θεσσαλονίκη, αυξήθηκε από 15% σε 17%. Η Κρήτη και το Νότιο Αιγαίο είδαν επίσης αύξηση, αλλά όχι τόσο έντονη. Αντίθετα, περιοχές όπως η Ήπειρος, η Δυτική Μακεδονία, η Πελοπόννησος και τα νησιά του Βόρειου Αιγαίου έχασαν από 11% έως 31% του πληθυσμού τους, καθώς πολλοί νέοι μετακινήθηκαν προς τις μεγάλες πόλεις ή το εξωτερικό. Σήμερα, πάνω από το μισό του πληθυσμού της Ελλάδας ζει στην Αττική και την Κεντρική Μακεδονία, ενώ το 1950 το ποσοστό αυτό ήταν μόλις 35%. Οι αλλαγές αυτές δείχνουν ότι οι μεγάλες πόλεις προσφέρουν περισσότερες ευκαιρίες, ενώ η ύπαιθρος και τα μικρότερα νησιά αντιμετωπίζουν το φαινόμενο της πληθυσμιακής συρρίκνωσης.
Ένας από τους βασικούς παράγοντες που καθορίζουν τη δημογραφική εξέλιξη είναι η γονιμότητα. Τη δεκαετία του 1970, ο δείκτης γονιμότητας στην Ελλάδα ανερχόταν σε 2,2 παιδιά ανά γυναίκα, επίπεδο που εξασφάλιζε τη φυσική ανανέωση του πληθυσμού. Σήμερα, όμως, έχει μειωθεί στο 1,3, πολύ κάτω από το όριο των 2,1 παιδιών ανά γυναίκα που απαιτείται για τη σταθεροποίηση του πληθυσμού. Η μείωση αυτή συνδέεται με κοινωνικοοικονομικούς παράγοντες, όπως η εργασιακή ανασφάλεια, η αύξηση του κόστους ζωής, η καθυστερημένη τεκνοποίηση και οι μεταβαλλόμενες οικογενειακές δομές.
Αναφορικά με την ηλικιακή δομή του πληθυσμού, η Ελλάδα έχει υποστεί σημαντική μεταβολή τις τελευταίες δεκαετίες. Στη δεκαετία του 1970, οι ηλικιωμένοι (65+) αποτελούσαν μόλις το 10% του πληθυσμού, ενώ σήμερα το ποσοστό αυτό έχει υπερδιπλασιαστεί, φτάνοντας το 23%. Αντίθετα, το ποσοστό των παιδιών (0-14 ετών) μειώθηκε από 25% το 1975 σε μόλις 13% σήμερα. Η μεταβολή αυτή έχει σοβαρές επιπτώσεις στην οικονομία, το ασφαλιστικό σύστημα και τις δομές υγείας, καθώς το εργατικό δυναμικό συρρικνώνεται και ο αριθμός των συνταξιούχων αυξάνεται.
Εάν οι σημερινές τάσεις συνεχιστούν, οι επιστημονικές προβλέψεις δείχνουν ότι το 2050 ο πληθυσμός της Ελλάδας θα μειωθεί στα 8,5 εκατομμύρια. Παράλληλα, η γήρανση του πληθυσμού θα ενταθεί, με το ποσοστό των ηλικιωμένων να προσεγγίζει το 30% του συνολικού πληθυσμού. Αυτές οι αλλαγές καθιστούν αναγκαίες πολιτικές προσαρμογές που θα ενισχύσουν τη στήριξη των οικογενειών, θα διασφαλίσουν τη βιωσιμότητα του ασφαλιστικού συστήματος και θα διαμορφώσουν νέες στρατηγικές για την αγορά εργασίας, ώστε η χώρα να ανταποκριθεί στις δημογραφικές προκλήσεις του μέλλοντος.
Περιγραφή σεναρίου
Το διδακτικό σενάριο «Ανακαλύπτουμε τον πληθυσμό της Ελλάδας μέσα στον χρόνο» στοχεύει στην κατανόηση των δημογραφικών αλλαγών της Ελλάδας και των μελλοντικών τάσεων του πληθυσμού. Μέσα από τη διερεύνηση δεδομένων, τη συνεργασία και την παρουσίαση, οι μαθητές/τριες θα αναπτύξουν κριτική σκέψη και θα συνδέσουν τη δημογραφική εξέλιξη με κοινωνικές και οικονομικές παραμέτρους.
Η μαθησιακή διαδικασία δομείται σε τρεις φάσεις: αρχικά, ο/η εκπαιδευτικός εισάγει το θέμα επεξηγώντας βασικούς δημογραφικούς δείκτες. Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε ομάδες και μελετούν διαφορετικές όψεις του πληθυσμού της Ελλάδας μέσα από κείμενα, δραστηριότητες και συζήτηση. Τέλος, παρουσιάζουν τα ευρήματά τους στην ολομέλεια, είτε μέσω συνέντευξης είτε ως ενημερωτικό δελτίο ειδήσεων, ενισχύοντας έτσι τη συμμετοχική και βιωματική μάθηση.
Τάξεις στις οποίες προτείνεται
Δημοτικό
Ε’/Στ’
Χρονική Διάρκεια
60 λεπτά
Εμπλεκόμενες Γνωστικές Περιοχές
- Γεωγραφία
- Κοινωνικές Επιστήμες
- Μαθηματικά
- Γλωσσική Έκφραση
1η
δραστηριότητα
2η
δραστηριότητα
3η
δραστηριότητα
Υλικά
- Πίνακας (για σημειώσεις)
- Φύλλα Εργασίας (προαιρετικά)
Προετοιμασία
Εκτυπώνουμε από ένα φύλλο εργασίας, έχοντας υπόψη ότι τα παιδιά θα δουλέψουν σε πέντε ομάδες. Τα φύλλα εργασίας διαφέρουν από ομάδα σε ομάδα και είναι κοινά για όλες τις δραστηριότητες.
Εκτέλεση δραστηριότητας (5 λεπτά)
Βήμα 1
Ξεκινάμε ενημερώνοντας τα παιδιά πως ο στόχος του μαθήματος είναι να κάνουμε ένα ταξίδι στον χρόνο και να ανακαλύψουμε πώς εξελίχθηκε ο πληθυσμός της Ελλάδας από το παρελθόν στο σήμερα και πώς θα αλλάξει στο μέλλον. Λέμε στα παιδιά πως “Το 2050 η Ελλάδα δεν θα είναι η ίδια! Τι έχει συμβεί; Πώς εξελίχθηκε ο πληθυσμός της;” Η αποστολή των μαθητών/τριων είναι να απαντήσουν σε αυτά το ερωτήματα, ανακαλύπτοντας τι έχει αλλάξει στον πληθυσμό της Ελλάδας από το 1950 έως σήμερα και τι θα αλλάξει στο μέλλον.
Βήμα 2
TIP! Κάθε ομάδα μπορεί να παρουσιάσει το θέμα της ως μέρος ενός ενιαίου τηλεοπτικού δελτίου ειδήσεων. Ένας κεντρικός παρουσιαστής (εμείς ή κάποιο από τα παιδιά) συντονίζει τις συνδέσεις με τους ρεπόρτερ και ειδικούς από κάθε ομάδα.
Βήμα 3
Πριν ξεκινήσουν το ταξίδι τους οι ομάδες, ενημερώνουμε τα παιδιά για τους βασικούς δημογραφικούς δείκτες που θα μας απασχολήσουν.
Υλικά
- Φύλλα εργασίας ή 1 Η/Υ ανά ομάδα
Προετοιμασία
Εφόσον υπάρχει πρόσβαση σε Η/Υ και επιλέξουμε να εκτελέσουμε τη δραστηριότητα μέσω των Η/Υ, φροντίζουμε να συνδεθούμε στην πλατφόρμα του POPEYE και να μεταβούμε στο αντίστοιχο σενάριο και δραστηριότητα. Διαφορετικά συνεχίζουμε με τα φύλλα εργασίας που εκτυπώθηκαν από την αρχή του σεναρίου.
Εκτέλεση δραστηριότητας (Συνολική διάρκεια 45 λεπτά)
Βήμα 1
Αναθέτουμε σε κάθε ομάδα ένα από τα διαθέσιμα θέματα, σχετικά με την εξέλιξη του πληθυσμού στην Ελλάδα: Συνολικός πληθυσμός, Πυκνότητα πληθυσμού, Γονιμότητα, Ηλικιακή δομή πληθυσμού, Προβλέψεις για το μέλλον. Στη συνέχεια ενημερώνουμε τις ομάδες για τη διαδικασία που θα ακολουθήσει.
Βήμα 2
Κάθε ομάδα λαμβάνει από ένα μικρό κείμενο, το οποίο περιέχει πληροφορίες σχετικά με το θέμα της. Κατόπιν, θα πρέπει να λύσουν έναν γρίφο (σε μορφή σταυρόλεξου, κουιζ ή χρονογραμμής ανάλογα με το θέμα), με βάση τις πληροφορίες που έχουν λάβει από το κείμενο.
Βήμα 3
Αφού λύσουν τον γρίφο, θα πρέπει να συζητήσουν και να καταγράψουν τις σκέψεις τους σχετικά με κάποιες ερωτήσεις που τους δίνονται.
Βήμα 4
Βάσει των δεδομένων από τους γρίφους και των ερωτήσεων που πρέπει να απαντήσουν, θα πρέπει να ετοιμάσουν μια σύντομη εισήγηση (διάρκειας 2 λεπτών) ούτως ώστε να παρουσιάσουν το θέμα τους στην ολομέλεια. Τέλος, θα πρέπει να επιλέξουν ποιο μέλος θα εκπροσωπήσει την ομάδα.
TIP! Ενθαρρύνουμε τις ομάδες να δημιουργήσουν έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα (περσόνα) με βάση τα ερεθίσματα που έχουν από την πραγματική ζωή και κατά την παρουσίαση ο/η εκπρόσωπος της ομάδας να υποστηρίξει αυτόν τον χαρακτήρα (π.χ. κάποιος/α που εκφράζεται με χιούμορ // χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εκφράσεις // είναι λίγο αυστηρός/ή // θέλει να κυριαρχεί σε κάθε συζήτηση // χρησιμοποιεί εξεζητημένο λεξιλόγιο // κάνει συγκεκριμένες χειρονομίες // είναι ντροπαλός/ή κ.λπ). Το ζητούμενο είναι να αφήσουμε τα παιδιά να εκφραστούν ελεύθερα, να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους και να διασκεδάσουν κατά τη διάρκεια της παρουσίασης.
Υλικά
- Φύλλα εργασίας (προαιρετικά)
- Πίνακας (προαιρετικά – για σημειώσεις)
Προετοιμασία
Προετοιμάζουμε την αίθουσα κατάλληλα, ούτως ώστε να γίνει η παρουσίαση, βάσει της τεχνικής που έχουμε επιλέξει (δελτίο ειδήσεων ή συνέντευξη).
Εκτέλεση δραστηριότητας (Συνολική διάρκεια 20 λεπτά)
Βήμα 1
Καλούμε τον/την εκπρόσωπο κάθε ομάδας για να παρουσιάσει το θέμα που έχει αναλάβει η ομάδα του/της.
Βήμα 2
Ανάλογα με την τεχνική που έχουμε επιλέξει, δίνουμε και τις κατάλληλες οδηγίες για την παρουσίαση:
- Αν έχουμε επιλέξει το δελτίο ειδήσεων, τότε ο/η εκπαιδευτικός αναλαμβάνει τον ρόλο της παρουσίασης και οι εκπρόσωποι τον ρόλο των δημοσιογράφων, με τους/τις οποίους/ες θα συνδεόμαστε για να παρουσιάσουμε το θέμα σχετικά με την εξέλιξη του πληθυσμού της Ελλάδας μέσα στον χρόνο.
- Αν έχουμε επιλέξει τη συνέντευξη, τότε ο/η εκπαιδευτικός αναλαμβάνει ρόλο συντονιστή/τριας και οι εκπρόσωποι των ομάδων αναλαμβάνουν ρόλο “ειδικών” σε πάνελ και συντονίζουμε μια συζήτηση γύρω από το θέμα της εξέλιξης του πληθυσμού της Ελλάδας μέσα στον χρόνο.
Βήμα 3
Με την ολοκλήρωση της παρουσίασης, ευχαριστούμε όλες τις ομάδες και ζητάμε από 12-3 άτομα ενδεικτικά να μας πουν τις εντυπώσεις τους από τη δραστηριότητα και τι έμαθαν σήμερα.
1η δραστηριότητα
1. Συνολικός Πληθυσμός
📌 Απλός ορισμός: Ο συνολικός αριθμός των ανθρώπων που ζουν σε μια συγκεκριμένη περιοχή (π.χ. χώρα, πόλη, χωριό).
✅ Παράδειγμα στην τάξη:
«Ο πληθυσμός μιας χώρας είναι ο αριθμός όλων των ανθρώπων που ζουν σε αυτήν. Αντίστοιχα, ο πληθυσμός της τάξης μας είναι ο αριθμός των μαθητών/τριων που βρίσκονται μέσα αυτή τη στιγμή. Πόσοι είμαστε σήμερα στην τάξη;»
(Οι μαθητές/τριες απαντούν π.χ. 25) → «Άρα, ο πληθυσμός της τάξης μας σήμερα είναι 25 άτομα!»
2. Πυκνότητα Πληθυσμού
📌 Απλός ορισμός: Το πόσο πυκνοκατοικημένη είναι μια περιοχή, δηλαδή πόσοι άνθρωποι ζουν σε μια συγκεκριμένη έκταση.
✅ Παράδειγμα στην τάξη:
«Αν χωρίσουμε την τάξη σε δύο μέρη και στη μία πλευρά βάλουμε 20 μαθητές/τριες και στην άλλη 5, πού θα υπάρχει μεγαλύτερη “πυκνότητα πληθυσμού”;»
(Οι μαθητές/τριες απαντούν: Στην πλευρά με τους 20 μαθητές) → «Ακριβώς! Όσο περισσότεροι άνθρωποι ζουν σε έναν χώρο, τόσο μεγαλύτερη είναι η πυκνότητα του πληθυσμού.»
3. Γονιμότητα
📌 Απλός ορισμός: Ο αριθμός των παιδιών που γεννά μια γυναίκα κατά τη διάρκεια της ζωής της.
✅ Παράδειγμα στην τάξη:
«Αν σε μια χώρα οι γυναίκες κάνουν κατά μέσο όρο 4 παιδιά, ο πληθυσμός της χώρας θα αυξάνεται γρήγορα. Αν κάνουν μόνο 1 ή 2 παιδιά, ο πληθυσμός μπορεί να μειώνεται. Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει στην Ελλάδα σήμερα; Γεννιούνται πολλά ή λίγα παιδιά;»
(Οι μαθητές/τριες απαντούν: Λίγα) → «Σωστά! Όταν γεννιούνται λίγα παιδιά, ο πληθυσμός μπορεί να μειώνεται.»
4. Κατά Ηλικία Δομή (Ηλικιακή Πυραμίδα)
📌 Απλός ορισμός: Ο τρόπος με τον οποίο κατανέμεται ο πληθυσμός ανά ηλικιακές ομάδες (παιδιά, ενήλικες, ηλικιωμένοι) και ανά φύλο. Αυτή η κατανομή απεικονίζεται με την ηλικιακή πυραμίδα, ένα διάγραμμα που δείχνει πόσοι άντρες και πόσες γυναίκες υπάρχουν σε κάθε ηλικιακή ομάδα.
✅ Παράδειγμα στην τάξη:
«Ας δούμε πόσοι από εμάς είναι 9, 10, 11 ή 12 ετών. Αν οι περισσότεροι από εμάς είμαστε 10 ετών, τότε η τάξη μας έχει περισσότερους δεκάχρονους. Έτσι, και στις χώρες, αν π.χ. υπάρχουν περισσότεροι ηλικιωμένοι άνθρωποι απ’ ό,τι παιδιά, ο πληθυσμός γερνάει.
Τώρα, φανταστείτε ότι χωρίζουμε τα αγόρια και τα κορίτσια και βλέπουμε ξεχωριστά πόσα παιδιά υπάρχουν σε κάθε ηλικία. Αυτό ακριβώς κάνει μια ηλικιακή πυραμίδα: μας δείχνει πόσοι άνδρες και πόσες γυναίκες υπάρχουν σε κάθε ηλικιακή ομάδα και αν ένας πληθυσμός είναι νεανικός ή γηρασμένος.»
5. Πληθυσμός στο Μέλλον (Προβλέψεις)
📌 Απλός ορισμός: Υπολογίζουμε πώς θα αλλάξει ο πληθυσμός μιας χώρας στο μέλλον, λαμβάνοντας υπόψη τη γονιμότητα, τη θνησιμότητα και τη μετανάστευση.
✅ Παράδειγμα στην τάξη:
«Αν κάθε χρόνο στην τάξη μας έρχονταν 5 νέοι μαθητές αλλά έφευγαν 10, τι θα συνέβαινε στον πληθυσμό της τάξης μας σε 3-4 χρόνια;»
(Οι μαθητές/τριες απαντούν: Θα μειωνόταν) → «Ακριβώς! Το ίδιο συμβαίνει και με τον πληθυσμό μιας χώρας. Αν γεννιούνται λίγοι και πεθαίνουν πολλοί, ο πληθυσμός μειώνεται.»
2η δραστηριότητα


1. Γιατί αυξήθηκε ο πληθυσμός της Ελλάδας από το 1828 έως το 1920;
Απάντηση: Επειδή γεννήθηκαν πολλά παιδιά και ήρθαν νέοι άνθρωποι στη χώρα.
2. Ποιο ήταν το πρώτο έτος που ο πληθυσμός της Ελλάδας έφτασε το 1.000.000; Απάντηση: Το 1860.
3. Τι σημαντικό γεγονός συνέβη το 1928 που αύξησε τον πληθυσμό της Ελλάδας;
Απάντηση: Ήρθαν 1.200.000 πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία.
4. Πώς άλλαξε ο πληθυσμός της Ελλάδας μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή το 1928;
Απάντηση: Ήρθαν πολλοί πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία, και ο πληθυσμός της Ελλάδας μεγάλωσε.
5. Γιατί γεννιούνται λιγότερα παιδιά στην Ελλάδα μετά το 1951;
Απάντηση: Επειδή οι άνθρωποι άρχισαν να ζουν διαφορετικά, να δουλεύουν περισσότερο και να κάνουν μικρότερες οικογένειες.
6. Πώς άλλαξε η ζωή στις πόλεις καθώς ο πληθυσμός αυξανόταν;
Απάντηση: Οι πόλεις μεγάλωσαν, χτίστηκαν πολυκατοικίες και άλλαξε η καθημερινότητα των ανθρώπων.
7. Τι συμβαίνει για πρώτη φορά το 2023 με τον πληθυσμό της Ελλάδας;
Απάντηση: Ο πληθυσμός αρχίζει να μειώνεται, γιατί οι θάνατοι είναι περισσότεροι από τις γεννήσεις.
8. Τι προβλήματα μπορεί να έχει η Ελλάδα στο μέλλον αν ο πληθυσμός μειώνεται;
Απάντηση: Μπορεί να υπάρχουν λιγότεροι νέοι άνθρωποι για να δουλέψουν και να βοηθήσουν την κοινωνία.
1. Ποιες είναι οι τρεις πολυπληθέστερες περιοχές της Ελλάδας σήμερα;
Απάντηση: Αττική, Κεντρική Μακεδονία, Πελοπόννησος
2. Πόσο αυξήθηκε ο πληθυσμός της Αττικής και της Κεντρικής Μακεδονίας από το 1950 έως σήμερα;
Απάντηση: Υπερδιπλασιάστηκε, από 2,7 εκατομμύρια σε 5,6 εκατομμύρια.
3. Ποιο ποσοστό του συνολικού πληθυσμού ζει σήμερα στις δύο μεγαλύτερες περιοχές της Ελλάδας;
Απάντηση: Πάνω από 50%.
4. Ποιες περιοχές είχαν τη μεγαλύτερη μείωση πληθυσμού από το 1950 μέχρι σήμερα;
Απάντηση: Βόρειο Αιγαίο, Ιόνια Νησιά, Δυτική Μακεδονία και Πελοπόννησος.
5. Ποια περιοχή είχε τη μεγαλύτερη πληθυσμιακή αύξηση σε ποσοστά και ποια είχε τη μεγαλύτερη μείωση;
Απάντηση: Η Αττική είχε τη μεγαλύτερη αύξηση (+145%) και η Πελοπόννησος τη μεγαλύτερη μείωση (-12%).
1. Πόσα παιδιά έκανε συνήθως μια γυναίκα στη δεκαετία του 1970;
Απάντηση: Περίπου 2 ή 3 παιδιά.
2. Τι συνέβη στη δεκαετία του 1980 με τις γεννήσεις στην Ελλάδα;
Απάντηση: Οι γεννήσεις μειώθηκαν πολύ γρήγορα.
3. Τι συνέβη μεταξύ 2005 και 2010 με τις γεννήσεις;
Απάντηση: Οι γεννήσεις αυξήθηκαν λίγο για λίγα χρόνια.
4. Γιατί μετά το 2010 γεννιούνται λιγότερα παιδιά στην Ελλάδα;
Απάντηση: Επειδή πολλοί άνθρωποι δεν έχουν αρκετά χρήματα για να κάνουν οικογένεια.
5. Τι θα μπορούσε να βοηθήσει τους ανθρώπους να κάνουν περισσότερα παιδιά;
Απάντηση: Η οικονομική βοήθεια στις οικογένειες και η στήριξη στους γονείς που δουλεύουν
1. Πώς έχει αλλάξει το σχήμα της πυραμίδας από το 1970 μέχρι το 2020; Το 1970 η πυραμίδα είχε πλατιά βάση και στένευε προς τα πάνω.
Απάντηση: Το 2023, η βάση είναι πιο στενή και οι μεγαλύτερες ηλικίες είναι περισσότερες.
2. Τι σημαίνει ότι η βάση της πυραμίδας το 2020 είναι πιο στενή;
Απάντηση: Σημαίνει ότι γεννιούνται λιγότερα παιδιά σε σχέση με το παρελθόν.
3. Γιατί υπάρχουν περισσότεροι ηλικιωμένοι στην πυραμίδα του 2020 σε σχέση με το 1970;
Απάντηση: Οι άνθρωποι ζουν περισσότερα χρόνια λόγω καλύτερης υγείας και ιατρικής φροντίδας.
4. Τι σημαίνει αυτή η αλλαγή για την κοινωνία;
Απάντηση: Θα υπάρχουν περισσότεροι ηλικιωμένοι που χρειάζονται φροντίδα και λιγότεροι νέοι εργαζόμενοι.
5. Ποιο φύλο έχει περισσότερους ανθρώπους στις μεγαλύτερες ηλικίες και γιατί;
Απάντηση: Οι γυναίκες είναι περισσότερες γιατί, κατά μέσο όρο, ζουν περισσότερο από τους άνδρες.
1. Γιατί μειώνεται ο πληθυσμός της Ελλάδας;
Απάντηση: Επειδή γεννιούνται λιγότερα παιδιά από όσους άνθρωποι πεθαίνουν. Επιπλέον, πολλοί νέοι μεταναστεύουν για να βρουν δουλειά σε άλλες χώρες, ενώ το προσδόκιμο ζωής έχει αυξηθεί, με αποτέλεσμα να υπάρχουν περισσότεροι ηλικιωμένοι.
2. Πώς κάνουν οι επιστήμονες προβλέψεις για το μέλλον;
Απάντηση: Οι επιστήμονες μελετούν τα δεδομένα από προηγούμενα χρόνια, όπως πόσοι άνθρωποι γεννήθηκαν, πόσοι πέθαναν και πόσοι μετανάστευσαν. Στη συνέχεια, χρησιμοποιούν μαθηματικά μοντέλα για να υπολογίσουν τι πιθανόν θα συμβεί στο μέλλον.
3. Τι σημαίνει η μείωση του πληθυσμού για την καθημερινή ζωή των ανθρώπων;
Απάντηση: Αν ο πληθυσμός μειώνεται, μπορεί να υπάρχουν λιγότεροι μαθητές στα σχολεία, λιγότεροι εργαζόμενοι και περισσότερα κλειστά καταστήματα και σχολεία σε μικρές πόλεις και χωριά.
4. Αν οι ηλικιωμένοι αυξάνονται, τι προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν στην κοινωνία;
Απάντηση: Μπορεί να υπάρχουν λιγότεροι εργαζόμενοι για να στηρίξουν τις συντάξεις και την υγειονομική περίθαλψη. Επίσης, οι ηλικιωμένοι μπορεί να χρειάζονται περισσότερη φροντίδα και υποστήριξη από το κράτος και τις οικογένειές τους.
5. Υπάρχουν τρόποι να αλλάξει αυτή η τάση στο μέλλον;
Απάντηση: Ναι! Αν γίνουν πολιτικές που στηρίζουν τις οικογένειες (π.χ., οικονομική βοήθεια, περισσότερα νηπιαγωγεία), οι νέοι μπορεί να αποφασίσουν να κάνουν περισσότερα παιδιά. Επίσης, αν δημιουργηθούν περισσότερες δουλειές, ίσως επιστρέψουν οι νέοι που έχουν φύγει στο εξωτερικό.
