Γενική περιγραφή σεναρίου
Σκοπός Σεναρίου
Σκοπός του σεναρίου είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών απέναντι σε διαφορετικές μορφές κοινωνικών ανισοτήτων (αναπηρία, έμφυλες, φυλετικές και οικονομικές), μέσα από βιωματικές δραστηριότητες που αναδεικνύουν τις δυσκολίες, τα εμπόδια αλλά και τη σημασία της ισότητας ευκαιριών. Το σενάριο επιδιώκει να καλλιεργήσει την ενσυναίσθηση, να ενδυναμώσει τη συνεργασία και να ενισχύσει την κατανόηση της κοινωνικής δικαιοσύνης ως αξία.
Συμβατότητα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών
Ανθολόγιο Ε, Στ: Ανθολόγιο/Παντελής Καλιότσος, Ενα σακί μαλλιά,
Ελένη Σαραντίτη, [Οι φίλοι μας οι τσιγγάνοι],
Ευγενία Φακίνου, [Η Αστραδενή στο νέο της σχολείο]
Διδώ Σωτηρίου,[ Οι πρόσφυγες]
Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή Στ: 1β2. Ενα σχολείο για όλους
Προαπαιτούμενες Γνώσεις -Επιθυμητές Δεξιότητες
Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν:
- Βασική εμπειρία συνεργασίας σε ομάδες.
- Ικανότητα να ακολουθούν κανόνες και οδηγίες σε μικρά ομαδικά παιχνίδια.
- Βασική εξοικείωση με την ιδέα της “διαφορετικότητας” και της “δικαιοσύνης” από την καθημερινή ζωή.
- Επιθυμητές δεξιότητες: δημιουργικότητα, ενσυναίσθηση, ικανότητα να ακούν και να εκφράζονται με σεβασμό.
Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα-Στόχοι
Μετά την ολοκλήρωση του σεναρίου, οι μαθητές/τριες θα είναι σε θέση:
Ως προς τις γνώσεις να:
- Αναγνωρίζουν διαφορετικές μορφές κοινωνικών ανισοτήτων (αναπηρία, έμφυλες, φυλετικές, οικονομικές).
- Κατανοούν τη σημασία της ισότητας ευκαιριών και της κοινωνικής δικαιοσύνης.
- Συσχετίζουν την έννοια της διαφορετικότητας με την ανάγκη για συμπερίληψη και σεβασμό.
Ως προς τις δεξιότητες να:
- Συνεργάζονται δημιουργικά σε μικρές και μεγάλες ομάδες.
- Εκφράζουν ιδέες και συναισθήματα με λόγο, κίνηση και δημιουργικά μέσα (π.χ. stop motion).
- Εντοπίζουν παραδείγματα ανισοτήτων και προτείνουν τρόπους για πιο δίκαιες λύσεις.
Ως προς τις στάσεις – συμπεριφορές να:
- Αναπτύξουν ενσυναίσθηση προς άτομα που βιώνουν ανισότητες.
- Υιοθετήσουν θετική στάση απέναντι στη διαφορετικότητα.
- Δεσμευτούν σε καθημερινές πράξεις δικαιοσύνης και ισότητας στο σχολείο και την κοινότητα.
Οργάνωση διδασκαλίας / απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Για την υλοποίηση του σεναρίου απαιτείται αίθουσα με δυνατότητα ομαδοσυνεργατικής διάταξης (οι μαθητές να μπορούν να χωριστούν σε μικρές ομάδες). Χρειάζονται επιπλέον υλικά για βιωματικές δραστηριότητες (π.χ. μαντήλια για τα μάτια, μπάλες ή αντικείμενα για συλλογή, χαρτιά και μαρκαδόροι). Για τη δημιουργία stop motion video απαιτούνται φορητές συσκευές (tablets ή κινητά με κάμερα) και βασική εφαρμογή stop motion animation. Προτείνεται επίσης προβολικό μέσο (προτζέκτορας) για την παρουσίαση των τελικών εργασιών.
Διδακτική Προσέγγιση
Η διδακτική προσέγγιση βασίζεται στη βιωματική μάθηση, καθώς οι μαθητές/τριες συμμετέχουν ενεργά σε μικρές προσομοιώσεις που αποτυπώνουν τις δυσκολίες και τις ανισότητες. Η συνεργατική μάθηση αξιοποιείται τόσο στις μικρές ομάδες (βιωματικές δραστηριότητες) όσο και στις μεγάλες (δημιουργία stop motion). Παράλληλα, η εποικοδομητική μάθηση υποστηρίζει την ανάπτυξη νέων νοημάτων: οι μαθητές συνδέουν τις εμπειρίες τους με τις έννοιες της ισότητας και της δικαιοσύνης. Η διερευνητική μάθηση ενσωματώνεται στη διαδικασία αναστοχασμού μετά από κάθε δραστηριότητα, μέσα από ερωτήσεις που οδηγούν στην αναγνώριση και ανάλυση των ανισοτήτων.
Σκεπτικό Σεναρίου - Επιστημονικό Γνωστικό Υπόβαθρο
Στον σημερινό κόσμο των οκτώ δισεκατομμυρίων ανθρώπων, η αφετηρία της ζωής δεν είναι ίδια για όλους. Κάθε άτομο έχει διαφορετικές ανάγκες, δυνατότητες και δυσκολίες: παιδιά, ηλικιωμένοι, άτομα με αναπηρία ή άνθρωποι που ζουν σε συνθήκες φτώχειας συχνά αντιμετωπίζουν περισσότερα εμπόδια. Ένα παιδί με πρόσβαση σε δωρεάν εκπαίδευση και υγεία έχει διαφορετικές ευκαιρίες από ένα παιδί που εργάζεται από μικρή ηλικία, ενώ ένα άτομο σε αναπηρικό αμαξίδιο χρειάζεται προσβάσιμες υποδομές για να συμμετέχει ισότιμα στην κοινωνία.
Οι ανισότητες δεν είναι τυχαίες· αποτελούν προϊόν κοινωνικών κανόνων, θεσμών και νοοτροπιών που αναπαράγουμε. Σε πολλές χώρες οι γυναίκες εξακολουθούν να αμείβονται λιγότερο για την ίδια εργασία, παιδιά σε φτωχές περιοχές δεν έχουν πρόσβαση σε σχολεία και γιατρούς, κορίτσια στερούνται το δικαίωμα στην εκπαίδευση ή εξαναγκάζονται σε γάμους, ενώ άτομα με αναπηρία ή ηλικιωμένοι συχνά γίνονται θύματα κακομεταχείρισης.
Αυτές οι ομάδες δεν αποτελούν «μειονότητες», αλλά μεγάλο και ουσιαστικό μέρος της κοινωνίας που δικαιούται ισότιμη πρόσβαση σε ευκαιρίες και δικαιώματα. Οι ανισότητες εκδηλώνονται με πολλούς τρόπους: ορατές, όπως οι διαφορές στον πλούτο και την εξουσία, ή αόρατες, όπως τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις που διαμορφώνουν τον τρόπο που βλέπουμε και αντιμετωπίζουμε τους άλλους.
Η κατανόηση αυτών των μηχανισμών είναι καθοριστική. Όταν αναγνωρίζουμε τις προκαταλήψεις μας, μπορούμε να αμφισβητήσουμε τις «φυσικές» ανισότητες και να συμβάλλουμε στη δημιουργία ενός πιο δίκαιου κόσμου, όπου οι λύσεις προσαρμόζονται στις ανάγκες όλων.
Περιγραφή σεναρίου
Το σενάριο στοχεύει στην κατανόηση και βιωματική προσέγγιση των κοινωνικών ανισοτήτων, αξιοποιώντας ομαδικές δραστηριότητες που καλλιεργούν την ενσυναίσθηση και προωθούν τη συνεργασία.
Στην πρώτη διδακτική ώρα, οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε μικρές ομάδες και συμμετέχουν σε 4 σύντομες βιωματικές δραστηριότητες (10 λεπτών η καθεμία), καθεμία από τις οποίες εστιάζει σε μια διαφορετική μορφή ανισότητας (αναπηρία, έμφυλες ανισότητες, φυλετικές ανισότητες, οικονομικές ανισότητες). Σε κάθε δραστηριότητα ακολουθεί σύντομος αναστοχασμός, με ερωτήσεις που βοηθούν τους μαθητές/τριες να αναγνωρίσουν το νόημα της ανισότητας που βίωσαν.
Στη δεύτερη διδακτική ώρα, οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε μεγαλύτερες ομάδες και αναλαμβάνουν να δημιουργήσουν ένα μικρό stop motion βίντεο, , με αφορμή μία από τις μορφές ανισότητας. Το θέμα είναι ανοιχτό και κάθε ομάδα μπορεί να αποτυπώσει με τον δικό της τρόπο όσα ένιωσε, σκέφτηκε ή φαντάστηκε. Με αυτό τον τρόπο, ολοκληρώνουν τη μαθησιακή διαδικασία με έκφραση, συνεργασία και δημιουργικότητα, αποτυπώνοντας τη δική τους οπτική για την κοινωνική δικαιοσύνη.
Τάξεις στις οποίες προτείνεται
Δημοτικό
Ε/Στ
Χρονική Διάρκεια
90 λεπτά
Εμπλεκόμενες Γνωστικές Περιοχές
- Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή
- Γλώσσα (προφορική έκφραση, κριτική κατανόηση)
- Εικαστικά / Δημιουργική Έκφραση (στο stop motion)
- Πληροφορική (χρήση ψηφιακών εργαλείων για το βίντεο)
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Εισαγωγή (5 λεπτά)
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ
Για όλες τις δραστηριότητες του σεναρίου, απαιτείται ελεύθερος χώρος, επομένως προετοιμάζουμε καταλλήλως την αίθουσα, βάζοντας τα θρανία και τις καρέκλες στην άκρη. Αν υπάρχει η δυνατότητα εκτελούμε όλες τις δραστηριότητες σε μφιθέατρο.προαύλιο.
Ξεκινάμε λέγοντας στα παιδιά: “Σήμερα θα μιλήσουμε για τις ανισότητες. Τι σημαίνει αυτό; Ότι μερικές φορές, οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες, όχι γιατί δεν προσπαθούν αρκετά, αλλά γιατί συναντούν εμπόδια που δεν είναι ίδια για όλους. Θα δουλέψουμε σε ομάδες, θα παίξουμε μερικά παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε να καταλάβουμε καλύτερα τι σημαίνει να ζεις με λιγότερες ή περισσότερες ευκαιρίες.”
1η
δραστηριότητα
2η
δραστηριότητα
3η
δραστηριότητα
4η
δραστηριότητα
5η
δραστηριότητα
Υλικά
- Φύλλο εργασίας (προαιρετικά)
- Μαντήλια για δέσιμο ματιών
- Χαρτοταινία για χάραξη διαδρομών
- Αντικείμενα που θα λειτουργήσουν ως εμπόδια ή ως βοηθήματα (ανάλογα την ομάδα) σε κάποια διαδρομή (π.χ. καρέκλα, θρανίο, βιβλίο, χαρτόνι κ.λπ.)
Προετοιμασία
- Εκτυπώνουμε ένα φύλλο εργασίας ανά ομάδα, έχοντας υπόψη ότι τα παιδιά θα εργαστούν σε 5 ομάδες (προαιρετικά).
- Προμηθευόμαστε τα απαραίτητα υλικά.
- Προετοιμάζουμε την αίθουσα καταλλήλως, χωρίζοντάς την σε 5 ζώνες, μία για κάθε ομάδα, με τα αντίστοιχα υλικά τους. Χαράζουμε με χαρτοταινία 3 μικρές διαδρομές στο πάτωμα (ευθείες/γωνίες), με αρχή–τέλος, για τις 3 ομάδες (από τις 5) που θα χρειαστεί να διανύσουν μια διαδρομή.
- Αφήνουμε διάδρομο χωρίς εμπόδια για ασφαλή κίνηση.
- Σημαντικό για την ασφάλεια: Δε σηκώνουμε/μεταφέρουμε παιδιά. Δεν σπρώχνουμε καρέκλες με άτομο επάνω.
Εκτέλεση δραστηριότητας (10 λεπτά)
Βήμα 1
Λέμε: “Κάθε ομάδα θα δοκιμάσει μια διαφορετική εμπειρία αναπηρίας ή επικοινωνιακού εμποδίου. Στόχος μας είναι να δούμε τι δυσκολίες προκύπτουν και τι βοηθάει για να ξεπεραστούν.”
Βήμα 2
Εργασία ανά ομάδα (παράλληλα)
Δίνουμε τις παρακάτω οδηγίες ανά ομάδα:
ΟΜΑΔΑ Α’ — Όραση: καθοδήγηση με κλειστά μάτια
- Χωρίζουμε την ομάδα σε ζευγάρια.
- Χαράζουμε με χαρτοταινία μια μικρή διαδρομή.
- Το παιδί Α δένει τα μάτια. Το παιδί Β το καθοδηγεί με λόγια (όχι σπρώξιμο) σε μικρή διαδρομή (3–4 βήματα, στροφή, επέστρεψε κ.λπ.).
Ανταλλάζουν ρόλους.
Mini-κανόνες: Ο/η οδηγός στέκεται δίπλα και μιλάει καθαρά (“μπροστά 2 βήματα”, “λίγο δεξιά”, “στοπ” κ.λπ.).
ΟΜΑΔΑ Β’ — Ακοή: “Χαλασμένο τηλέφωνο” με διάβασμα χειλιών
- Τα παιδιά κάθονται σε σειρά, έχοντας πλάτη το ένα στο άλλο.
- Το πρώτο παιδί σκέφτεται μια λέξη/φράση. Σκουντάει το επόμενο παιδί και όταν γυρίσει “λέει” τη λέξη/φράση χωρίς φωνή (μόνο με χείλια).
- Το δεύτερο παιδί κάνει το ίδιο προς το τρίτο κ.ο.κ.
- Το τελευταίο παιδί λέει δυνατά τι κατάλαβε. Συγκρίνουμε με την αρχική λέξη.
ΟΜΑΔΑ Γ’ — Εναλλακτική επικοινωνία: “Χαλασμένο τηλέφωνο” με παντομίμα
- Τα παιδιά κάθονται σε σειρά, έχοντας πλάτη το ένα στο άλλο.
- Το πρώτο σκέφτεται ένα σύμβολο/σχήμα (π.χ. κύκλος, ήλιος κ.λπ). Σκουντάει το επόμενο παιδί και όταν γυρίσει το “ζωγραφίζει” στον αέρα με τα χέρια.
- Το δεύτερο παιδί κάνει το ίδιο προς το τρίτο κ.ο.κ.
- Το τελευταίο παιδί μαντεύει και το λέει δυνατά. Συγκρίνουμε.
ΟΜΑΔΑ Δ’ — Κινητικότητα & πρόσβαση: φτάνουμε όλοι στο “σημείο Β”
- Χαράζουμε με χαρτοταινία σημείο Α και σημείο Β. Βάζουμε κάποια “σκαλοπάτια” (π.χ. βιβλίο) ως εμπόδια στη διαδρομή.
- Ορίζουμε 1–2 παιδιά τα οποία δε θα μπορούν να ανέβουν σκαλοπάτια.
- Η ομάδα αναδιατάσσει τον χώρο για να περάσουν όλα τα παιδιά: μετακινούν εμπόδια, φτιάχνουν “ράμπα” με χαρτόνι, ανοίγουν εναλλακτική διαδρομή κ.λπ..
- Μόλις βρουν προσβάσιμη λύση, περνούν όλα με ασφάλεια από το σημείο Α στο σημείο Β.
ΟΜΑΔΑ Ε’ — Κινητικότητα & πρόσβαση: ζευγάρια με “κουτσό”
- Χωρίζουμε την ομάδα σε ζευγάρια.
- Χαράζουμε με χαρτοταινία μια μικρή διαδρομή.
- Το παιδί Α’ περπατάει κανονικά, το παιδί Β κινείται με κουτσό (ή με μικρά βηματάκια μόνο στις γραμμές της ταινίας).
- Στόχος: να φτάσουν μαζί στο τέλος – άρα πρέπει να ρυθμίσουν ρυθμό/υποστήριξη.
- Εναλλακτικά: το “κουτσό” εναλλάσσεται στα μισά της διαδρομής (βάζουμε σημάδι) για αίσθηση δικαιοσύνης.
Ασφάλεια: Μικρές αποστάσεις, χωρίς τρέξιμο. Αν κάποιος/α δυσκολευτεί, σταματάμε και προσαρμόζουμε.
Βήμα 3
Καλούμε σύντομα κάθε ομάδα να πει:
- Τι έπρεπε να κάνουμε;
- Πού δυσκολευτήκαμε;
- Τι βοήθησε; (π.χ. σαφείς οδηγίες, αλλαγή χώρου, “ράμπα”, ρύθμιση ρυθμού, άλλος τρόπος επικοινωνίας)
Βήμα 4
Κλείνουμε λέγοντας πως “Οι άνθρωποι με αναπηρία δεν υστερούν σε ικανότητες – συχνά υστερεί ο σχεδιασμός του περιβάλλοντος. Όταν υπάρχουν ράμπες, υπότιτλοι/νοηματική, γραφή Braille, καθαρές οδηγίες, εναλλακτικοί τρόποι επικοινωνίας και συνεργασία, τότε όλοι οι άνθρωποι μπορούμε να συμμετέχουμε στην κοινωνία ισότιμα. Άρα, η κοινωνία πρέπει να φροντίσει να έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια δικαιώματα και ευκαιρίες. Η συμπερίληψη δεν είναι “χάρη”, είναι δικαίωμα και θέμα δίκαιου σχεδιασμού.”
Υλικά
- Φύλλο εργασίας (προαιρετικά)
- Πλαστικές μπάλες (ισόποσες) σε 2 διαφορετικά χρώματα /εναλλακτικά: καπάκια ή χαρτάκια (σε 2 διαφορετικά χρώματα)
- 2 κουτιά/σακούλες για συλλογή
- Αυτοκόλλητα / ποτήρια με πετρούλες (για την “πληρωμή”)
Προετοιμασία
- Εκτυπώνουμε ένα φύλλο εργασίας (προαιρετικά).
Εκτέλεση δραστηριότητας (10 λεπτά)
Βήμα 1
Επιλέγουμε 2–4 εθελοντές και τους/τις χωρίζουμε σε 2 ομάδες (ιδανικά αγόρια–κορίτσια).
Βήμα 2
Ζητάμε από τους/τις εθελοντές/τριες να μαζέψουν τις μπάλες (1 χρώμα ανά ομάδα) και ενημερώνουμε ότι για αυτή τη δουλειά θα πληρωθούν.
Βήμα 3
Μετράμε τις μπάλες/καπάκια/χαρτάκια που μάζεψε η κάθε ομάδα (ίδιος αριθμός).
Βήμα 4
Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία, ανταμείβουμε τις ομάδες με αυτοκόλλητα/πετρούλες κ.λπ. Φροντίζουμε η ομάδα των κοριτσιών να πάρει λιγότερα.
Βήμα 5
Αφήνουμε λίγο χρόνο, ούτως ώστε τα παιδιά να πρατηρήσουν τη διαφορά και να επεξεργαστούν την πληροφορία.
Βήμα 6
Αφού τα παιδιά παρατηρήσουν τη διαφορά, ενημερώνουμε ότι τα κορίτσια “ανταμείβονται” με λιγότερα από τα αγόρια επειδή είναι κορίτσια και ζητάμε και από τις 2 ομάδες να μας πουν τι σκέφτονται
Βήμα 7
Συζητάμε: “Πώς σας φάνηκε; Ήταν δίκαιο; Τι θα γινόταν αν αυτό συνέβαινε πάντα;”
Σημείωση για τον/την εκπαιδευτικό: Αν υπάρχει ανησυχία για το φύλο, γίνεται με οποιονδήποτε εθελοντή και η ερμηνεία δίνεται μετά (“Έτσι συμβαίνει συχνά με τις γυναίκες στην εργασία”).
Βήμα 8
Κλείνουμε λέγοντας: “Στην αγορά εργασίας, πολλές γυναίκες σε όλο τον κόσμο πληρώνονται λιγότερο από τους άνδρες, ακόμη κι όταν κάνουν την ίδια δουλειά. Αυτό είναι άδικο και αποτελεί μόνο, από τις πολλές, μορφές έμφυλων ανισοτήτων. Όλοι και όλες αξίζουμε ίση αμοιβή, σεβασμό και ευκαιρίες στη ζωή, ανεξάρτητα από το φύλο μας”.
Υλικά
- Φύλλο εργασίας
- Μαρκαδόροι/ξυλομπογιές σε διαφορετικά χρώματα, ως εξής:
- Ομάδα Α’: 1 χρώμα (μαύρο)
- Ομάδα Β’: 1 χρώμα (κόκκινο)
- Ομάδα Γ’: 3 χρώματα (μαύρο, κόκκινο, πράσινο)
- Ομάδα Δ’: 4 χρώματα (μαύρο, κόκκινο, πράσινο, κίτρινο)
- Ομάδα Ε’: Πολλά χρώματα (πλήρες σετ)
Προετοιμασία
- Εκτυπώνουμε το φύλλα εργασίας, έχοντας υπόψη ότι τα παιδιά θα εργαστούν σε 5 ομάδες.
- Ετοιμάζουμε σταθμούς εργασίας, όπου οι ομάδες θα μπορούν να ζωγραφίσουν.
- Ετοιμάζουμε τα σετ των μαρκαδόρων.
Εκτέλεση δραστηριότητας (10 λεπτά)
Βήμα 1
Χωρίζουμε τα παιδιά σε 5 ομάδες. Σε κάθε ομάδα δίνουμε διαφορετικό σετ χρωμάτων.
Βήμα 2
Ζητάμε να ζωγραφίσουν το ίδιο θέμα: μια παιδική χαρά γεμάτη παιδιά που παίζουν. Υποχρεούνται να χρησιμοποιήσουν όλα τα χρώματα που έχουν.
Βήμα 3
Όταν τελειώσουν, κάθε ομάδα παρουσιάζει τη ζωγραφιά της.
Βήμα 4
Ρωτάμε:
- Ήταν εύκολο να ζωγραφίσετε με λίγα χρώματα;
- Ποια ζωγραφιά μοιάζει πιο ζωντανή; Ποια δείχνει πιο χαρούμενη;
- Ήταν δίκαιο να μην έχουν όλες οι ομάδες τα ίδια χρώματα;»
Βήμα 5
Κλείνουμε λέγοντας: “Όπως μια ζωγραφιά είναι πιο όμορφη με πολλά χρώματα, έτσι και η κοινωνία μας γίνεται καλύτερη με διαφορετικούς ανθρώπους. Όταν, όμως, κάποιοι άνθρωποι αποκλείονται ή κρίνονται από το χρώμα του δέρματος ή την καταγωγή τους, όλοι χάνουμε. Αυτό ονομάζεται φυλετικές ανισότητες. Καλό είναι, λοιπόν, να θυμόμαστε ότι η ποικιλία κάνει τον κόσμο πιο όμορφο και πιο δίκαιο και πως όλοι οι άνθρωποι αξίζουμε σεβασμό και ίσες ευκαιρίες, ανεξάρτητα από την εμφάνιση ή τη χώρα καταγωγής μας.”
Υλικά
- Φύλλο εργασίας (Σελίδα 5) (προαιρετικά)
- Χαρτιά Α4 (1 πακέτο)
- 6 Χαρτάκια σημειώσεων
- Χαρτοταινία
- 60 Καλαμάκια
- 60 Ξυλάκια
- 6 Χάρτινα πιάτα
- 6 Χαρτάκια σημειώσεων (για να γράψουμε ένα μήνυμα στην κάθε ομάδα)
- 20 Συνδετήρες
- 5 Ψαλίδια
Προετοιμασία
- Εκτυπώνουμε το φύλλα εργασίας, έχοντας υπόψη ότι τα παιδιά θα εργαστούν σε 5 ομάδες (προαιρετικά).
- Ετοιμάζουμε σταθμούς εργασίας, όπου οι ομάδες θα μπορούν να φτιάξουν την κατασκευή τους.
- Ετοιμάζουμε τα σετ των υλικών για κάθε ομάδα, ως εξής:
Εκτέλεση δραστηριότητας
Βήμα 1
Χωρίζουμε τις ομάδες και τους δίνουμε τα κουτιά με τα υλικά (χωρίς το μήνυμα στα χαρτάκια).
Βήμα 2
Εξηγούμε ότι όλες οι ομάδες έχουν την ίδια αποστολή και τον ίδιο χρόνο για να την εκτελέσουν: να κατασκευάσουν τον πιο ψηλό πύργο.
Σημείωση: Όταν αρχίσουν να παρατηρούν ότι δεν έχουν όλες οι ομάδες τα ίδια υλικά, προτρέπουμε τα παιδιά να κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν με τα υλικά που έχουν.
Βήμα 3
Αφού ξεκινήσουν και στα μισά του χρόνου, λέμε στις ομάδες να κάνουν μία παύση και να έρθουν να λάβουν τα μηνύματά τους. Κατόπιν θα πρέπει να ακολουθήσουν τις εντολές του μηνύματος που έλαβαν.
Βήμα 4
Με τη λήξη του χρόνου, οι ομάδες παρουσιάζουν τις κατασκευές και συγκρίνουμε τα αποτελέσματα.
Βήμα 5
Καθοδηγούμε σύντομη συζήτηση. Ενδεικτικές ερωτήσεις:
- Ήταν δίκαιη η διαδικασία;
- Πώς σας επηρέασε το μήνυμα που λάβατε στα μέσα του χρόνου;
- Ήταν δίκαιο όλες οι ομάδες να έχουν διαφορετικά υλικά; Πώς αισθανθήκατε όταν το καταλάβατε;
- Ελέγχουμε πάντα τις καταστάσεις τις οποίες αντιμετωπίζουμε; Στη ζωή, έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ευκαιρίες;
- Ήταν ίδιες οι ευκαιρίες για όλους; Γιατί κάποιες γέφυρες είναι πιο δυνατές ή πιο όμορφες;
- Πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα άδικα εμπόδια που συναντάμε στη ζωή μας; Μπορούμε πάντα να τα ξεπεράσουμε; Εξαρτάται από εμάς;
- Μπορούμε να επιτύχουμε στη ζωή παρά τα εμπόδια που μπορεί να συναντήσουμε;
Βήμα 6
Κλείνουμε λέγοντας: “Στην κοινωνία, δεν ξεκινούν όλοι με τα ίδια υλικά ή τις ίδιες ευκαιρίες. Κάποιοι πρέπει να παλέψουν περισσότερο με λιγότερα. Αυτό ονομάζεται οικονομική ανισότητα. Όμως όλοι αξίζουμε να έχουμε τα βασικά: φαγητό, σπίτι, εκπαίδευση, υγεία. Η δικαιοσύνη σημαίνει να βοηθάμε ώστε όλοι οι άνθρωποι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες για να χτίσουν το μέλλον τους.”
Υλικά
- Φύλλο εργασίας
- 4 tablets ή κινητά με εφαρμογή stop motion (π.χ. Stop Motion Studio – δωρεάν και απλή).
- Οδηγός Stop Motion Video
- Θρανία/καρέκλες για να στηριχθούν οι συσκευές
- Χαρτιά, μαρκαδόροι, ψαλίδια, πλαστελίνη (προαιρετικά) ή τα ίδια τα παιδιά ως “φιγούρες” και τα αντικείμενα της τάξης ως φόντο.
- Πρόχειρα χαρτιά και μολύβια/στυλό για σενάριο
- Διαδραστικός πίνακας ή Προτζέκτορας με σύνδεση στο διαδίκτυο
Προετοιμασία
- Διαβάζουμε τον Οδηγό Stop Motion Video και εξοικειωνόμαστε με την εφαρμογή.
- Φροντίζουμε να κατεβάσουμε την εφαρμογή Stop Motion Studio στα tablets που θα χρησιμοποιήσουμε.
- Ορίζουμε χώρο όπου κάθε ομάδα μπορεί να δουλέψει χωρίς να μπερδεύεται με άλλες.
- Φροντίζουμε να έχουμε υλικά για όλες τις ομάδες.
Εκτέλεση δραστηριότητας
Βήμα 1
Διατηρούμε τις 5 ομάδες και κάθε ομάδα αναλαμβάνει μια ανισότητα: αναπηρία, έμφυλες, φυλετικές, οικονομικές (μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά να επιλέξουν ή αναθέτουμε εμείς για να καλυφθούν όλες οι ανισότητες).
Βήμα 2
Λέμε: «Τώρα θα γίνετε σκηνοθέτες! Κάθε ομάδα θα φτιάξει ένα πολύ μικρό stop motion βίντεο (20–40 δευτερόλεπτα) που να δείχνει μια μορφή ανισότητας και πώς θα μπορούσε να λυθεί.»
Βήμα 3
Βήμα 4
Δίνουμε σε κάθε ομάδα 5 λεπτά να σκεφτεί μια μικρή ιστορία (μέχρι 30’’ animation) η οποία θα έχει ως θέμα την ανισότητα που επέλεξαν και πώς θα μπορούσε να υπάρξει περισσότερη δικαιοσύνη.
Βήμα 5
Δουλεύουν 20–25 λεπτά για να φτιάξουν την ταινία τους.
Βήμα 6
Κάθε ομάδα δείχνει το μικρό βίντεό της στην τάξη.
Βήμα 7
Συζητάμε: «Τι μάθατε; Πώς νιώσατε που δείξατε την ανισότητα με δική σας ιστορία;»
Βήμα 8
Κλείνουμε λέγοντας: “Με το stop motion βίντεο δείξατε με δημιουργικό τρόπο πώς οι ανισότητες επηρεάζουν ανθρώπους γύρω μας και πώς μπορούμε να χτίσουμε έναν πιο δίκαιο κόσμο. Όπως κάθε μικρή κίνηση στις φωτογραφίες δημιουργεί μια ταινία, έτσι και οι δικές μας μικρές πράξεις μπορούν να δημιουργήσουν μια μεγάλη αλλαγή στην κοινωνία.”
Poster template για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων

