Γενική περιγραφή σεναρίου
Σκοπός Σεναρίου
Ο σκοπός του παρόντος διδακτικού σεναρίου είναι να παρέχει στους μαθητές/τριες γνώσεις σχετικά με τη δημογραφική γήρανση, εξετάζοντας τις διαφορές που προκύπτουν από τον χρόνο, τον τόπο και το φύλο, καθώς επίσης και τις προκλήσεις που συνεπάγεται η αύξηση του ποσοστού των ηλικιωμένων ατόμων σε μια κοινωνία. Επιπλέον, το σενάριο αποσκοπεί στο να ενισχύσει την ικανότητά μαθητών/τριών να ερμηνεύουν, γενικώς, δημογραφικά δεδομένα και να αντιλαμβάνονται πώς διαφορετικές χώρες αντιμετωπίζουν τις δημογραφικές αλλαγές, να αναγνωρίζουν τη σημασία της δημογραφικής γήρανσης σε παγκόσμιο επίπεδο και να προβληματιστούν σχετικά με τις προσαρμογές που πρέπει να γίνουν ώστε οι κοινωνίες να ανταποκριθούν σε αυτήν τη νέα πραγματικότητα.
Συμβατότητα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών
Γλώσσα Στ, Ενότητα 11, σελ. εικόνα ερώτηση 4, ενότητα Συγγενικές Σχέσεις
http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547/2005/Glossa_ST-Dimotikou_html-empl/index2_05.html
συμπληρωματικά κείμενα και εικόνες https://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/7815
ΚΠΑ ΣΤ, Ενότητα 1 η οικογένεια τα μέλη και οι μεταξύ τους σχέσεις
Ενότητα 1Α Η οικογένεια
Aνθολόγιο Ε / ΣΤ
- Nικηφόρος Bρεττάκος, H μητέρα μου στην εκκλησία (σελ. 77)
- Λευτέρης Παπαδόπουλος, H μάνα μου (σελ. 81)
- Pοάλντ Νταλ, H καρδιά ενός ποντικού (σελ. 85)
- Nαζίμ Xικμέτ, Nανούρισμα (σελ. 88)
- Mάνος Kοντολέων, [Aποκριάτικη ιστορία] (σελ. 90)
- Λότη Πέτροβιτς-Aνδρουτσοπούλου, H μαμά μας η θάλασσα(σελ. 95)
- Δ. Iωαννίδης, [Tο καυκασιανό παραμύθι] (σελ. 99)
Ανθολόγιο Γ/ Δ
Θετη Χορτιάτη, Λούνα Παρκ παππούλη μου, και πρόταση για διάβασμα ο Γεροπαππούς Στ. Σπεράντσας
Μαθηματικά Στ
Θεματική Ενότητα 4: Ταξινομώ Δεδομένα, Εξάγω συμπεράσματα
Προαπαιτούμενες Γνώσεις – Επιθυμητές Δεξιότητες
Οι μαθητές/τριες για να συμμετάσχουν ενεργά και αποτελεσματικά στο διδακτικό σενάριο, θα πρέπει να έχουν βασικές γνώσεις γεωγραφίας (γνωστές χώρες και ήπειροι). Επιπλέον, να κατανοούν βασικές έννοιες σχετικές με τη δημογραφία, όπως π.χ. η ηλικιακή ομάδα και το προσδόκιμο ζωής (Σημείωση: Συνίσταται, αν και δεν είναι απαραίτητο, να έχουν υλοποιήσει τα διδακτικά σενάρια της Ενότητας 1). Επιπλέον, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να είναι εξοικειωμένοι/ες με την έννοια της σύγκρισης δεδομένων, ώστε να μπορούν να διακρίνουν διαφορές και ομοιότητες σε δημογραφικά στοιχεία.
Σχετικά με τις δεξιότητες, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να μπορούν να εργάζονται ομαδικά, να διαβάζουν και να κατανοούν βασικά γραφήματα και χάρτες, καθώς και να διατυπώνουν υποθέσεις που βασίζονται σε δεδομένα. Θα πρέπει επίσης να έχουν εξοικείωση με την κατανόηση απλών ποσοστών και αριθμητικών δεδομένων που θα τους επιτρέψουν να αναλύουν και να συζητούν τα ευρήματά τους.
Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα-Στόχοι
Μετά το σενάριο τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα που αναμένεται να παρουσιάσουν οι μαθητές/τριες είναι:
Ως προς τις γνώσεις, να:
- κατανοήσουν την έννοια της δημογραφικής γήρανσης και τους παράγοντες που την επηρεάζουν.
- αναγνωρίσουν τις διαφορές στο προσδόκιμο ζωής σε διάφορες χώρες και χρονικές περιόδους.
- αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με τις προκλήσεις που συνδέονται με την αύξηση του ποσοστού ηλικιωμένων στην κοινωνία.
- αναγνωρίσουν τις επιπτώσεις της γήρανσης του πληθυσμού σε επίπεδο κοινωνίας και πολιτικής.
Ως προς τις δεξιότητες, να:
- αναπτύξουν ικανότητες ανάλυσης και επεξεργασίας δεδομένων που σχετίζονται με τη γήρανση του πληθυσμού.
- συνεργάζονται αποτελεσματικά σε ομάδες για να αναλύουν και να επιλύουν προβλήματα.
- ενισχύσουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες, παρουσιάζοντας τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις τους σε άλλες ομάδες.
- αποκτήσουν δεξιότητες κριτικής σκέψης και δημιουργικότητας.
Ως προς τις στάσεις-συμπεριφορές, να:
- ενισχύσουν τη συνεργατικότητα και την αλληλεγγύη μεταξύ τους, καλλιεργώντας την αίσθηση της κοινότητας.
- προσεγγίζουν προκλήσεις με ενσυναίσθηση και κατανόηση, προσπαθώντας να βρουν λύσεις που να ωφελούν το κοινωνικό σύνολο.
- αναπτύξουν θετική στάση απέναντι στα ηλικιωμένα άτομα.
- ενθαρρύνουν την ενεργό συμμετοχή και την υποστήριξη των ηλικιωμένων ατόμων στην κοινωνία.
Οργάνωση διδασκαλίας / απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Για την υλοποίηση του σεναρίου, η απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή περιλαμβάνει εργαλεία και υλικά που θα υποστηρίξουν τη διαδραστική φύση της διδασκαλίας. Καταρχάς, είναι απαραίτητη η ύπαρξη ενός διαδραστικού πίνακα ή ενός βιντεοπροβολέα για την προβολή οπτικοακουστικού υλικού και χαρτών που θα βοηθήσουν τα παιδιά να κατανοήσουν τα δημογραφικά στοιχεία των διαφόρων χωρών. Οι μαθητές/τριες θα χρειαστούν επίσης πρόσβαση σε υπολογιστές ή tablets με σύνδεση στο διαδίκτυο για την αναζήτηση δεδομένων και τη συμπλήρωση των δραστηριοτήτων.
Επιπλέον, χρειάζονται έντυπα ή ψηφιακά φυλλάδια με τα δημογραφικά στοιχεία των χωρών που εξετάζονται στο σενάριο (συμπεριλαμβάνονται στο υλικό), καθώς και τα απαραίτητα εργαλεία για καταγραφή σημειώσεων, όπως (μολύβια, χαρτί ή tablets).
Τέλος, ο χώρος της τάξης θα πρέπει να είναι κατάλληλα διαμορφωμένος για ομαδική εργασία, με τραπέζια και καρέκλες που να επιτρέπουν τη συνεργασία των μαθητών/τριών σε ομάδες και τη διεξαγωγή παρουσιάσεων και συζητήσεων των αποτελεσμάτων
Διδακτική Προσέγγιση
Η εκπαιδευτική μεθοδολογία που ακολουθείται σε αυτό το διδακτικό σενάριο συνδυάζει διάφορες σύγχρονες προσεγγίσεις μάθησης, με στόχο την ενεργή συμμετοχή των μαθητών και την ανάπτυξη τόσο γνωστικών όσο και κοινωνικών δεξιοτήτων. Η ομαδοσυνεργατική μάθηση κατέχει κεντρική θέση, καθώς οι μαθητές/τριες εργάζονται σε ομάδες, ανταλλάσσοντας ιδέες και αναλαμβάνοντας από κοινού την επίλυση προβλημάτων. Μέσα από την αλληλεπίδραση και τη συνεργασία, προάγεται η κριτική σκέψη, η ικανότητα επικοινωνίας και η επίλυση σύνθετων προβλημάτων.
Παράλληλα, εφαρμόζεται η μέθοδος της διερευνητικής μάθησης (inquiry-based learning), όπου οι μαθητές/τριες καλούνται να αναζητήσουν, να επεξεργαστούν και να αναλύσουν δεδομένα για να εξάγουν συμπεράσματα και να συνθέσουν νέες γνώσεις. Αυτή η προσέγγιση υποστηρίζει την αυτενέργεια και την ανακαλυπτική μάθηση, με τους/τις μαθητές/τριες να αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία.
Τέλος, η μεθοδολογία της μάθησης μέσω παιχνιδιού (game-based learning) ενσωματώνεται στο σενάριο, ιδίως στο δεύτερο μέρος, και συμβάλλει στη μάθηση μέσω της διασκέδασης. Η χρήση παιχνιδιών ενισχύει την εσωτερική παρακίνηση του μαθητικού κοινού και καθιστά τη διαδικασία της μάθησης ευχάριστη, χωρίς να μειώνει τη σοβαρότητα των γνωστικών στόχων. Η συνδυαστική εφαρμογή αυτών των μεθόδων καθιστά τη διδασκαλία πολυδιάστατη και ευέλικτη και προσαρμοσμένη στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών.
Σκεπτικό Σεναρίου - Επιστημονικό Γνωστικό Υπόβαθρο
Η δημογραφική γήρανση είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που αναφέρεται στην αύξηση του ποσοστού των ηλικιωμένων (άνω των 65 ετών) σε σχέση με άλλες ηλικιακές ομάδες. Η διαδικασία αυτή συνδυάζεται με την αύξηση του προσδόκιμου ζωής, το οποίο έχει αυξηθεί κατά περισσότερο από 25 χρόνια τα τελευταία 70 χρόνια, δημιουργώντας ανισορροπία στην ηλικιακή σύνθεση του πληθυσμού. Οι παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτήν την αύξηση περιλαμβάνουν εξελίξεις στην ιατρική, βελτίωση της υγιεινής και της διατροφής.
Η θνησιμότητα (η πιθανότητα θανάτου σε κάθε ηλικία) είναι διαφορετική στις διάφορες περιοχές του πλανήτη, γεγονός που επηρεάζει τον αριθμό των ηλικιωμένων ατόμων αλλά και τον ρυθμό με τον οποίο αυτός μεταβάλλεται. Για παράδειγμα, λόγω της σχετικά υψηλής θνησιμότητας στην Αφρική, από τα 100 άτομα που γεννήθηκαν το 1950, μόλις τα 36 έφτασαν στην ηλικία των 65 ετών ενώ στην Ευρώπη έφτασαν τα 70. Επιπλέον, το προσδόκιμο ζωής των γυναικών είναι σε όλες (σχεδόν) τις χώρες υψηλότερο από των ανδρών. Για παράδειγμα από τις 100 γυναίκες που γεννήθηκαν το 1950, οι 60 έφτασαν στην ηλικία των 65 ετών ενώ από τους 100 άνδρες μόλις οι 52.
Σήμερα, τα ηλικιωμένα άτομα είναι 6 φορές περισσότερα από το 1950 και το 2050 θα είναι διπλάσια από ό,τι είναι σήμερα. Την ίδια περίοδο ο συνολικός πληθυσμός αυξήθηκε μεν αλλά με χαμηλότερους ρυθμούς από ότι τα άτομα ηλικίας 65 ετών και άνω. Το ποσοστό των ατόμων ηλικίας 65 ετών και άνω έχει αυξηθεί από 5% το 1950 σε 10% σήμερα και αναμένεται να ξεπεράσει το 16% το 2050.
Ωστόσο, η αύξηση του αριθμού των ηλικιωμένων φέρνει και προκλήσεις, καθώς η ζήτηση για υπηρεσίες υγείας και φροντίδας αυξάνεται, δημιουργώντας πίεση στα συστήματα υγείας. Η γήρανση του πληθυσμού απαιτεί νέες στρατηγικές κοινωνικής πολιτικής για τη στήριξη των ηλικιωμένων και την προώθηση της αλληλεγγύης μεταξύ των γενεών.
Περιγραφή σεναρίου
Το διδακτικό σενάριο είναι χωρισμένο σε δύο 45λεπτα μέρη, με στόχο να βοηθήσει τους/τις μαθητές/τριες να κατανοήσουν την έννοια της δημογραφικής γήρανσης και τις επιπτώσεις της στην κοινωνία. Τα δύο μέρη μπορούν να υλοποιηθούν είτε ανεξάρτητα, είτε σε αλληλουχία μεταξύ τους.
Στο πρώτο μέρος, οι μαθητές/τριες συμμετέχουν σε μια σειρά από σύντομες διαδραστικές δραστηριότητες που τα βοηθούν να διερευνήσουν τη δημογραφική γήρανση μέσα από διαφορετικές οπτικές: τον χρόνο, τον τόπο και το φύλο. Μέσα από τη χρήση οπτικοποιημένων δεδομένων και ομαδικής συνεργασίας, ενθαρρύνονται να ανακαλύψουν πώς οι δημογραφικές αλλαγές εξελίσσονται και ποιες προκλήσεις δημιουργούνται σε διαφορετικές κοινωνίες.
Στο δεύτερο μέρος, οι μαθητές/τριες συμμετέχουν σε ένα διασκεδαστικό παιχνίδι τύπου scavenger hunt, όπου καλούνται να (ανα)γνωρίσουν τις χώρες με τα υψηλότερα ποσοστά ηλικιωμένων και να κατανοήσουν καλύτερα τις δημογραφικές τάσεις παγκοσμίως. Μέσα από την παιγνιώδη μάθηση, οι μαθητές/τριες αξιοποιούν τις γνώσεις που απέκτησαν στο πρώτο μέρος για να ερμηνεύσουν δεδομένα και να εξάγουν συμπεράσματα, αναπτύσσοντας παράλληλα την κριτική σκέψη και τη συνεργασία μεταξύ τους.
Τάξεις στις οποίες προτείνεται
Δημοτικό
Γ/Δ/Ε/Στ
Χρονική Διάρκεια
90 λεπτά
Εμπλεκόμενες Γνωστικές Περιοχές
- Νεοελληνική γλώσσα
- Γεωγραφία κλπ
- Μαθηματικά
1η
δραστηριότητα
2η
δραστηριότητα
3η
δραστηριότητα
4η
δραστηριότητα
Υλικά
- Φύλλο εργασίας
- Παγκόσμιος Χάρτης
- Φύλλο με σχήματα (θα χρησιμοποιηθούν ως pins για χάρτη)
Προετοιμασία
- Εκτύπωση Φύλλων Εργασίας: Εκτυπώνουμε από ένα Φύλλο εργασίας για κάθε ομάδα και από ένα Φύλλο με σχήματα, έχοντας υπόψη ότι οι μαθητές/τριες θα δουλέψουν σε πέντε ομάδες.
- Εκτύπωση και Ανάρτηση Χάρτη: Εκτυπώνουμε τον παγκόσμιο χάρτη σε μέγεθος Α2 ή Α3 (ανάλογα με τη δυνατότητα που έχει κάθε σχολείο) και πριν την έναρξη του μαθήματος, τον αναρτούμε στον πίνακα ή σε τοίχο της αίθουσας. Η τοποθέτηση του χάρτη πρέπει να είναι σε σημείο που να παρέχει πρόσβαση από όλες τις ομάδες, καθώς θα εργαστούν σε αυτόν ταυτόχρονα.
- Pins: Εκτυπώνουμε από μία φορά για κάθε ομάδα το Φύλλο με τα σχήματα και κόβουμε συνολικά 15 σχήματα για κάθε ομάδα, διαχωρισμένα σε διαφορετικά χρώματα και σχήματα σύμφωνα με την χρονολογία και το προσδόκιμο ζωής. Τα σχήματα πρέπει να είναι ομαδοποιημένα και έτοιμα για διανομή στις ομάδες πριν την έναρξη της δραστηριότητας.
Εκτέλεση δραστηριότητας (15 λεπτά)
Βήμα 1
Ενημερώνουμε τους/τις μαθητές/τριες πως “Σε αυτή τη δραστηριότητα θα εξερευνήσουμε το προσδόκιμο ζωής και πώς αυτό έχει αλλάξει με το πέρασμα του χρόνου και σε διαφορετικές περιοχές του κόσμου. Αναρωτηθείτε: Πώς μπορεί να διαφέρει η διάρκεια ζωής των ανθρώπων ανάλογα με το πού ζουν; Τι παράγοντες επηρεάζουν αυτή την αλλαγή; Σκεφτείτε τη σημασία της υγειονομικής περίθαλψης, της διατροφής και των κοινωνικών συνθηκών. Αυτές οι σκέψεις θα μας βοηθήσουν να κατανοήσουμε τις δημογραφικές τάσεις και τις επιπτώσεις τους στην κοινωνία μας.”
Βήμα 2
Χωρίζουμε τους/τις μαθητές/τριες σε ομάδες και μοιράζουμε ένα Φύλλο εργασίας ανά ομάδα και 15 pins. Ενημερώνουμε πως στο Φύλλο εργασίας θα βρουν έναν πίνακα με το προσδόκιμο ζωής του παγκόσμιου πληθυσμού σε διάφορες ηπείρους (Ευρώπη, Βόρεια Αμερική, Λατινική Αμερική, Ασία και Αφρική), για τρεις διαφορετικές χρονολογίες (1950. 1985, 2020).
Βήμα 3
Κάθε ομάδα θα αναλάβει να οπτικοποιήσει στον χάρτη που έχουμε τοποθετήσει στον πίνακα/τοίχο, τα δεδομένα του πίνακα μιας συγκεκριμένης ηπείρου (αναθέτουμε μια ήπειρο σε κάθε ομάδα). Παράλληλα, εξηγούμε στις ομάδες τι σημαίνουν τα χρώματα και τα σχήματα απο τα pins που έχουν λάβει, ως εξής:
Σχήμα (χρονολογία): 1950: κύκλος, 1985: τρίγωνο, 2020: τετράγωνο
Χρώμα (προσδόκιμο ζωής σε έτη): κίτρινο: 35-45 ετών, πορτοκαλί: 45-55 ετών, ροζ: 55-65 ετών, γαλάζιο: 65-75 ετών, μπλε σκούρο: 75+ ετών
Βήμα 4
Αφού ολοκληρωθεί η οπτικοποίηση των δεδομένων θέτουμε τις παρακάτω δύο ερωτήσεις στην ολομέλεια:
- Ποιες ήπειροι έχουν το υψηλότερο και το χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής;
- Ποιες είναι οι διαφορές που παρατηρείτε μεταξύ των χρονολογιών;
- Σε τι μπορεί να οφείλονται αυτές οι διαφοροποιήσεις:
Απαντήσεις
| 1950 | Pin | 1985 | Pin | 2020 | Pin | |
| Ευρώπη | 62,8 |
κύκλος/ ροζ |
71,7 |
τρίγωνο/ γαλάζιο |
77,7 |
τετράγωνο/ μπλε σκούρο |
| Βόρεια Αμερική | 68,0 |
κύκλος/ γαλάζιο |
74,8 |
τρίγωνο/ γαλάζιο |
77.9 |
τετράγωνο/ μπλε σκούρο |
| Λατινική Αμερική | 48,6 |
κύκλος/ πορτοκαλί |
65,5 |
τρίγωνο/ γαλάζιο |
73,1 |
τετράγωνο/ γαλάζιο |
| Ασία | 42,0 |
κύκλος/ κίτρινο |
62,0 |
τρίγωνο/ ροζ |
73,7 |
τετράγωνο/ γαλάζιο |
| Αφρική | 37,6 |
κύκλος/ κίτρινο |
50,1 |
τρίγωνο/ πορτοκαλί |
62,2 |
τετράγωνο/ ροζ |
| Κόσμος | 46,5 | – | 62,2 | – | 72,0 | – |
(Πηγή: Our world in Data (Link)
- Ποιες ήπειροι έχουν το υψηλότερο και το χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής;
- Υψηλότερο προσδόκιμο ζωής: Βόρεια Αμερική (77,9 το 2020).
- Χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής: Αφρική (37,6 το 1950).
- Ποιες είναι οι διαφορές που παρατηρείτε μεταξύ των χρονολογιών;
- Παρατηρείται γενική αύξηση του προσδόκιμου ζωής σε όλες τις ηπείρους από το 1950 έως το 2020.
- Ευρώπη: Αυξήθηκε από 62,8 (1950) σε 77,7 (2020), αύξηση 14,9 χρόνια.
- Βόρεια Αμερική: Από 68 (1950) σε 77,9 (2020), αύξηση 9,9 χρόνια.
- Λατινική Αμερική: Από 48,6 (1950) σε 73,1 (2020), αύξηση 24,5 χρόνια.
- Ασία: Από 42 (1950) σε 73,7 (2020), αύξηση 31,7 χρόνια.
- Αφρική: Από 37,6 (1950) σε 62,2 (2020), αύξηση 24,6 χρόνια.
- Σε τι μπορεί να οφείλονται αυτές οι διαφοροποιήσεις:
- Ιατρική και Υγειονομική Φροντίδα: Οι χώρες με ανεπτυγμένα συστήματα υγείας, όπως οι περισσότερες χώρες της Ευρώπης και της Βόρειας Αμερικής, προσφέρουν καλύτερη πρόσβαση σε ιατρικές υπηρεσίες και φροντίδα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση της θνησιμότητας από ασθένειες που μπορούν να προληφθούν ή να θεραπευτούν.
- Υγειονομικές Συνθήκες και Διατροφή: Οι εξελίξεις στη διατροφή και τις υγειονομικές συνθήκες παίζουν επίσης σημαντικό ρόλο. Σε περιοχές όπου οι άνθρωποι έχουν πρόσβαση σε θρεπτικά τρόφιμα και καθαρό πόσιμο νερό, το προσδόκιμο ζωής είναι, συνήθως, υψηλότερο.
- Οικονομική Ανάπτυξη: Οι οικονομικά ανεπτυγμένες χώρες διαθέτουν πόρους για την υγειονομική περίθαλψη και την εκπαίδευση, γεγονός που συμβάλλει στην αύξηση του προσδόκιμου ζωής. Αντίθετα, σε χώρες με χαμηλό εισόδημα, οι περιορισμένοι πόροι μπορεί να επηρεάσουν την υγειονομική περίθαλψη και τις υποδομές.
- Κοινωνικοί Παράγοντες: Η εκπαίδευση και η κοινωνική ευημερία είναι κρίσιμες για την υγεία. Οι κοινωνίες με υψηλότερο επίπεδο εκπαίδευσης έχουν περισσότερες πιθανότητες να υιοθετήσουν υγιεινές συνήθειες ζωής και άρα να έχουν υψηλότερο προσδόκιμο ζωής.
- Πολιτιστικοί Παράγοντες: Οι πολιτιστικές πεποιθήσεις και οι παραδόσεις μπορούν να επηρεάσουν τις συνήθειες διατροφής και υγιεινής, με αποτέλεσμα διαφορές στο προσδόκιμο ζωής.
Υλικά
- Πρόσβαση σε Η/Υ (1 ανά ομάδα) και σύνδεση στο διαδίκτυο
Προετοιμασία
Ελέγχουμε ότι οι Η/Υ έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και ανοίγουμε την πλατφόρμα του POPEYE.
Εκτέλεση δραστηριότητας (45 λεπτά)
Βήμα 1
Χωρίζουμε ομάδες τριών έως πέντε ατόμων, ανάλογα με τη διάταξη της αίθουσας και ενημερώνουμε τους/τις μαθητές/τριες πως “Στη δεύτερη δραστηριότητα, θα εξετάσουμε τις διαφορές στο προσδόκιμο ζωής μεταξύ ανδρών και γυναικών. Ποιοι είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν αυτή τη διαφορά; Εξετάζοντας στατιστικά στοιχεία, θα ανακαλύψουμε πώς το φύλο μπορεί να επηρεάσει την υγεία και τη διάρκεια ζωής των ανθρώπων. Αυτή η γνώση είναι ζωτικής σημασίας για να κατανοήσουμε τις δημογραφικές προκλήσεις που αντιμετωπίζουμε σήμερα.”
Βήμα 2
Κατευθύνουμε τις ομάδες στην πλατφόρμα του POPEYE, στη 2η δραστηριότητα του συγκεκριμένου διδακτικού σεναρίου. Εξηγούμε πως στην οθόνη τους εμφανίζεται το προσδόκιμο ζωής πέντε χωρών, ξεχωριστά για άνδρες και γυναίκες και θα πρέπει να μαντέψουν και να σημειώσουν στην πλατφόρμα ποιο προσδόκιμο αντιστοιχεί σε κάθε φύλο. Οι σωστές απαντήσεις θα εμφανιστούν στο τέλος.
Βήμα 3
Κατόπιν ρωτάμε τις ομάδες: “Προσέξατε κάτι κοινό σε όλες τις σωστές απαντήσεις;”. Στη συνέχεια ενημερώνουμε πως “Σε όλο τον κόσμο, οι γυναίκες τείνουν να ζουν περισσότερο από τους άνδρες. Σε λίγες μόνο χώρες [Ασία: Αφγανιστάν, Νεπάλ και Παπούα-Νέα Γουινέα και Νότια Αφρική: Ναμίμπια και Ζιμπάμπουε] οι άνδρες ζουν περισσότερο από τις γυναίκες. Ωστόσο η διαφορά αυτή ποικίλλει μεταξύ των χωρών και δεν είναι σταθερή με την πάροδο του χρόνου.
Βήμα 4
Τέλος, ρωτάμε “Σε τι πιστεύετε ότι μπορεί να οφείλεται αυτή η διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών;” και κάνουμε μια σύντομη συζήτηση στην τάξη, προτρέποντας τις ομάδες να λάβουν υπόψη βιολογικούς και εξωτερικούς παράγοντες κ.λπ.
Απαντήσεις
| α/α | Χώρα | Γυναίκες | Άνδρες | Διαφορά (σε έτη) | Πληθυσμός χώρας |
| 1 | Ελλάδα | 84,3 | 79,3 | 5 | 10,2 εκατ. |
| 2 | Νιγηρία | 54,7 | 54,2 | 0,5 | 227,9 εκατ. |
| 3 | Ελ Σαλβαδόρ | 76,3 | 67,5 | 8,8 | 6,31 εκατ. |
| 4 | Ρωσία | 79 | 67,3 | 11,7 | 145,4 εκατ. |
| 5 | Μπουρκίνα Φάσο | 63,2 | 58,9 | 4,3 | 23 εκατ. |
Πηγή: Our world in Data (Link)
- Διαφορές σε Θνησιμότητα: Οι άνδρες έχουν υψηλότερη θνησιμότητα σε όλες τις ηλικιακές ομάδες (από τη γέννηση μέχρι και τη γήρανση)
- Βιολογικοί παράγοντες: Κατά τη γέννηση, τα αγόρια τείνουν να είναι πιο ευάλωτα σε μολυσματικές ασθένειες, κάτι που μπορεί να οφείλεται σε λιγότερο ανεπτυγμένο ανοσοποιητικό σύστημα ή στο ότι τα αγόρια είναι πιο επιρρεπή σε ορισμένες γενετικές διαταραχές, λόγω του ότι έχουν μόνο ένα χρωμόσωμα Χ.
- Εξωτερικοί Παράγοντες: Οι θάνατοι από ατυχήματα, βία και αυτοκτονίες είναι πιο συχνοί στους άνδρες, επηρεάζοντας το προσδόκιμο ζωής τους. (π.χ. Παγκόσμιοι Πόλεμοι, χρήση αυτοκινήτων κ.ά.)
- Χρόνιες Παθήσεις: Οι άνδρες είναι πιο επιρρεπείς σε χρόνιες παθήσεις και επιβιώνουν λιγότερο από αυτές.
- Συμπεριφορές Υγείας: Οι άνδρες συχνά ακολουθούν πιο επικίνδυνες συμπεριφορές (κάπνισμα, κατανάλωση αλκοόλ ή ναρκωτικών), επηρεάζοντας αρνητικά την υγεία τους.
Υλικά
- Φύλλο εργασίας
Προετοιμασία
Εκτυπώνουμε από ένα φύλλο εργασίας για κάθε ομάδα, έχοντας υπόψη ότι οι μαθητές/τριες θα δουλέψουν σε ομάδες των τριών έως πέντε ατόμων, ανάλογα με τη διάταξη της αίθουσας.
Εκτέλεση δραστηριότητας (25 λεπτά)
Βήμα 1
Ρωτάμε τους/τις μαθητές/τριες: “Τι μπορει να συμβαίνει σε μια κοινωνία όταν οι ηλικιωμένοι άνθρωποι είναι περισσότεροι από τους νέους; Για να απαντήσουμε θα πρέπει να αναλογιστούμε τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει μια κοινωνία με μεγάλο ποσοστό ηλικιωμένων. Ποιες είναι οι ανάγκες τους; Πώς επηρεάζει η γήρανση του πληθυσμού τις υπηρεσίες υγείας, τις υποδομές και τις κοινωνικές σχέσεις; Αυτές οι ερωτήσεις είναι κρίσιμες για να κατανοήσουμε πώς μπορούμε να υποστηρίξουμε τις ηλικιωμένες ομάδες και να διασφαλίσουμε μια καλύτερη ποιότητα ζωής για όλους τους ανθρώπους.”
Βήμα 2
Χωρίζουμε τους/τις μαθητές/τριες σε ομάδες τριών έως πέντε ατόμων ανάλογα με τη διάταξη της αίθουσας και από την παρακάτω λίστα αναθέτουμε σε κάθε ομάδα μια πρόκληση που αντιμετωπίζουν οι κοινωνίες λόγω της πληθυσμιακής γήρανσης. Κατόπιν τους ζητάμε να σκεφτούν τι σημαίνει αυτή η πρόκληση και να συζητήσουν λύσεις για την αντιμετώπισή της.
| Δαπάνες υγείας | Φροντίδα Ηλικιωμένων ατόμων | Υποδομές και σχεδιασμός πόλεων | Συνταξιοδοτικό σύστημα |
| Μείωση εργατικού δυναμικού | Κοινωνική απομόνωση | Διαγενεακές Σχέσεις |
Σημείωση: Επιλέγουμε προκλήσεις με βάση το επίπεδο/τάξη των μαθητών/τριών και αν χρειαστεί, αναθέτουμε κάποιες προκλήσεις σε παραπάνω από μία ομάδες.
Βήμα 3
Κατόπιν λήξης του χρόνου, ένας/μία εκπρόσωπος από κάθε ομάδα, παρουσιάζει τις προκλήσεις και τις προτεινόμενες λύσεις τους. Αν κάποιες ομάδες έχουν την ίδια πρόκληση, παρουσιάζουν η μία μετά την άλλη.
Ενδεικτικές απαντήσεις
| α/α | Κατηγορία πρόκλησης | Περιγραφή | Πρόκληση | Πιθανές λύσεις |
| 1 | Δαπάνες υγείας | Με την αύξηση του αριθμού των ηλικιωμένων, οι ανάγκες για ιατρική φροντίδα αυξάνονται, γεγονός που οδηγεί σε υψηλότερες δαπάνες για υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης, τόσο για άτομα όσο και για κυβερνήσεις. | Πώς μπορούν οι κοινωνίες να παρέχουν προσιτή ιατρική φροντίδα για τις αυξανόμενες πληθυσμιακές ομάδες ηλικιωμένων ατόμων; |
|
| 2 | Συνταξιοδοτικό σύστημα | Η γήρανση του πληθυσμού οδηγεί σε περισσότερους συνταξιούχους, με λιγότερους νέους εργαζομένους που στηρίζουν τα ταμεία συντάξεων, θέτοντας σε κίνδυνο την οικονομική βιωσιμότητά τους. |
Πώς μπορούν οι χώρες να διατηρήσουν τα συνταξιοδοτικά συστήματα όταν μειώνεται ο αριθμός των εργαζομένων;
|
|
| 3 | Μείωση εργατικού δυναμικού |
Η μείωση του αριθμού των νέων εργαζομένων οδηγεί σε ελλείψεις εργασίας σε βασικούς τομείς, επιβραδύνοντας την οικονομική ανάπτυξη.
|
Πώς μπορούν οι κοινωνίες να διατηρήσουν έναν ισχυρό εργατικό δυναμικό καθώς οι περισσότεροι συνταξιοδοτούνται;
|
|
| 4 | Φροντίδα Ηλικιωμένων ατόμων | Με την αύξηση του αριθμού των ηλικιωμένων ατόμων, αυξάνονται οι ανάγκες για μακροχρόνια φροντίδα, γεγονός που ασκεί πίεση στις οικογένειες και τις υπηρεσίες φροντίδας. |
Πώς μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι οι ηλικιωμένοι θα λαμβάνουν την απαραίτητη φροντίδα χωρίς να επιβαρύνονται υπερβολικά οι οικογένειες;
|
|
| 5 | Κοινωνική απομόνωση | Οι ηλικιωμένοι συχνά βιώνουν μοναξιά και κοινωνική απομόνωση, που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ψυχική και σωματική τους υγεία. | Πώς μπορούν οι κοινότητες να βοηθήσουν τους ηλικιωμένους να παραμείνουν κοινωνικά συνδεδεμένοι και να αποφύγουν την απομόνωση; |
|
| 6 | Υποδομές και σχεδιασμός πόλεων | Η γήρανση του πληθυσμού απαιτεί προσαρμογές στις υποδομές και τον σχεδιασμό των πόλεων, καθώς η κινητικότητα μειώνεται. | Πώς μπορούμε να σχεδιάσουμε πόλεις και κοινότητες ώστε να είναι πιο προσβάσιμες για τους ηλικιωμένους ανθρώπους; |
|
| 7 | Διαγενεακές Σχέσεις | Οι σχέσεις μεταξύ διαφορετικών γενεών είναι κρίσιμες για τη στήριξη των ηλικιωμένων ατόμων και τη διατήρηση κοινωνικών δεσμών. | Πώς μπορούμε να ενισχύσουμε τις διαγενεακές σχέσεις και την αλληλοβοήθεια; |
|
Υλικά
- Παγκόσμιος χάρτης
- Φύλλο εργασίας
- Γλωσσάρι
Προετοιμασία
- Ελέγχουμε ότι οι Η/Υ έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και ανοίγουμε την πλατφόρμα του POPEYE.
- Εκτυπώνουμε από ένα Φύλλο εργασίας για κάθε ομάδα, έχοντας υπόψη ότι οι μαθητές/τριες θα δουλέψουν σε ομάδες των τριών έως πέντε ατόμων, ανάλογα με τη διάταξη της αίθουσας.
Εκτέλεση δραστηριότητας (45 λεπτά)
Βήμα 1
Στην τελευταία δραστηριότητα, οι μαθητές/τριες θα συμμετάσχουν σε ένα “κυνήγι θησαυρού”, όπου πρέπει να βρουν πού είναι η Αρετή, η οποία είναι δημογράφος και λατρεύει να ταξιδεύει και να μαθαίνει για νέες χώρες και πληθυσμούς. Η Αρετή ξεκίνησε ένα ταξίδι για να ανακαλύψει πληροφορίες για τις χώρες που έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό ηλικιωμένων ατόμων αλλά δεν ξέρουμε πού ακριβώς είναι. Αποστολή των παιδιών είναι να τη φέρουν πίσω στο σχολείο, ακολουθώντας μια σειρά από στοιχεία που τους έχει αφήσει η ίδια. Στα στοιχεία περιλαμβάνεται μια λίστα με δέκα χώρες που είχε σκοπό να επισκεφτεί η Αρετή, καθώς και κάποιοι δημογραφικοί δείκτες αυτών των χωρών. Έχοντας ως αφετηρία αυτή τη λίστα, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να απαντήσουν σε ερωτήσεις με τη βοήθεια των οποίων θα αποκλείουν, κάθε φορά μία χώρα και θα οδηγούνται ένα βήμα πιο κοντά στην εύρεση της Αρετής.
Βήμα 2
| α/α | Δημογραφικά δεδομένα | Περιγραφή |
| 1 | Πληθυσμός | Ο πληθυσμός αναφέρεται στον συνολικό αριθμό ατόμων που ζουν σε μια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή, όπως μια χώρα ή πόλη, σε μια δεδομένη χρονική στιγμή. Το μέγεθος του πληθυσμού επηρεάζεται από τις γεννήσεις, τους θανάτους και τις μεταναστεύσεις. |
| 2 | Πυκνότητα πληθυσμού | Η πυκνότητα πληθυσμού είναι ένας δείκτης που μετρά τον αριθμό των ατόμων ανά μονάδα εδάφους, συνήθως ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο ή μίλι. Εξαρτάται από το συνολικό πληθυσμό και το μέγεθος της περιοχής. Χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει πόσο “γεμάτη” είναι μια περιοχή. |
| 3 | Προσδόκιμο ζωής | Το προσδόκιμο ζωής είναι η μέση ηλικία που αναμένεται να ζήσει ένα άτομο σε μια συγκεκριμένη χώρα ή περιοχή, λαμβάνοντας υπόψη τους τρέχοντες δείκτες θνησιμότητας. Υπολογίζεται με βάση τα στατιστικά στοιχεία της υγείας και της ποιότητας ζωής. |
| 4 | Γονιμότητα | Η γονιμότητα αναφέρεται στον μέσο αριθμό παιδιών που γεννά μια γυναίκα στη διάρκεια της ζωής της. Συνήθως μετριέται με τον συνολικό δείκτη γονιμότητας (TFR), που εκφράζει το συνολικό αριθμό γεννήσεων ανά γυναίκα σε μια συγκεκριμένη κοινωνία. |
| 5 | Θνησιμότητα | Η θνησιμότητα είναι ο δείκτης που μετρά τον συνολικό αριθμό θανάτων σε έναν πληθυσμό, συνήθως εκφρασμένο ως ποσοστό ή ως αριθμό θανάτων ανά 1.000 κατοίκους ετησίως. Ο δείκτης αυτός χρησιμοποιείται για να αξιολογηθεί η υγεία και η ποιότητα ζωής μιας χώρας ή περιοχής. |
| 6 | % Πληθυσμού 65+ | Το ποσοστό του πληθυσμού άνω των 65 ετών αναφέρεται στο ποσοστό των ανθρώπων σε μια χώρα ή περιοχή που είναι 65 ετών και άνω, σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό. Είναι ένα σημαντικός δείκτης για τη γήρανση του πληθυσμού και χρησιμοποιείται για να μετρήσει τις δημογραφικές προκλήσεις που συνδέονται με τη γήρανση, όπως οι ανάγκες για συντάξεις και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. |
Βήμα 3
Μόλις ολοκληρωθεί ο χρόνος, ελέγχουμε ποιες ομάδες ολοκλήρωσαν την αποστολή και ποιες έφτασαν πολύ κοντά στη λύση του μυστηρίου και τους ζητάμε να σκεφτούν τις ερωτήσεις που παρατίθενται στο Φύλλο εργασίας και να κρατήσουν σημειώσεις.
Βήμα 4
Τέλος, καθοδηγούμε μια συζήτηση με τη συμμετοχή όλων των ομάδων, με άξονα τις παρακάτω ερωτήσεις:
- Ακολουθώντας τη διαδρομή της Αρετής, μάθατε κάποια καινούργια χώρα ή κάτι καινούργιο για κάποια χώρα που γνωρίζατε ήδη; Ποια/Τι ήταν αυτή/αυτό;
- Σας δυσκόλεψε κάτι συγκεκριμένο στο να βρείτε την Αρετή;
- Πώς σας βοήθησε η διαδικασία του αποκλεισμού να καταλήξετε στη σωστή χώρα; Τι νομίζετε ότι ήταν το πιο χρήσιμο;
- Τι μάθατε για τη δημογραφική γήρανση αυτών των χωρών και για τις παγκόσμιες δημογραφικές τάσεις;
- Πώς ήταν η συνεργασία σας ως ομάδα; Έπαιξε ρόλο στο πώς λύσατε το μυστήριο;
Απαντήσεις
| α/α | Περιγραφή | Στοιχείο αποκλεισμού | Χώρα αποκλεισμού |
| 1 | Ξεκίνησα το ταξίδι μου από μια χώρα με ψυχρό κλίμα. Ιδιαίτερα τον χειμώνα μπορεί να κάνει πολύ κρύο, κυρίως στις ορεινές περιοχές της. Εκεί, το προσδόκιμο ζωής είναι κάτω από 80 χρόνια. Έφυγα γιατί δεν μου αρέσει πολύ το κρύο. | Προσδόκιμο ζωής κάτω από 80 έτη | Βουλγαρία |
| 2 | Στη συνέχεια βρέθηκα σε μια χώρα, η οποία είναι η πιο πολυπληθής χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης με 84,5 εκατομμύρια κατοίκους. | Έχει τον μεγαλύτερο πληθυσμό στην ΕΕ: 84,5 εκατ | Γερμανία |
| 3 | Επειδή στις προηγούμενες χώρες, έκανε κρύο και μου είχε λείψει ο ήλιος, πήγα σε μια χώρα με νησιά και θάλασσα. Αυτή και άλλη μία χώρα, έχουν ακριβώς την ίδια γονιμότητα (αριθμός παιδιών/γυναίκα) αλλά για να τη βρεις, ψάξε να μάθεις ποια από τις δύο είναι αυτή που επιλέγουν οι χελώνες Caretta-Caretta για να γεννήσουν τα αυγά τους, κάθε καλοκαίρι. | Σε δύο μόνο χώρες οι γυναίκες κάνουν τόσα παιδιά, αλλά σε αυτή πάει η χελώνα Caretta-Caretta για να γεννήσει τα αυγά της. | Ελλάδα |
| 4 | Συνέχισα το ταξίδι μου σε έναν τόπο μικρό αλλά εξαιρετικά πυκνοκατοικημένο, τον πιο πυκνοκατοικημένο τόπο του πλανήτη μας. Εκεί, 1 στους 3 κατοίκους είναι εκατομμυριούχος. | Παρά τον μικρό της πληθυσμό, είναι η πιο πυκνοκατοικημένη χώρα στον κόσμο. | Μονακό |
| 5 | Αφού χόρτασα κόσμο, πολυτέλεια και γραφικά τοπία, πέταξα βόρεια για να δω πώς είναι να βρίσκεται κανείς στην πιο αραιοκατοικημένη χώρα του κόσμου (το ακριβώς αντίθετο από τον προηγούμενο προορισμό μου). Αν και έκανε κρύο, τα όμορφα τοπία, οι λίμνες, τα μεγάλα δάση, το χιόνι, οι χαρούμενοι και ήρεμοι άνθρωποι….όλα αυτά με έκαναν να νιώσω μια πρωτόγνωρη ευτυχία. Έχουν δίκιο που λένε πως είναι η πιο ευτυχισμένη χώρα στον κόσμο! | Είναι η λιγότερη πυκνοκατοικημένη και η πιο ευτυχισμένη χώρα στον κόσμο. | Φινλανδία |
| 6 | Για τη συνέχεια του ταξιδιού μου, επέλεξα μια χώρα τροπική. Εκεί, είχα την ευκαιρία να ζήσω μια μοναδική εμπειρία. Έκανα βραδινή περιήγηση με καγιάκ στα πιο λαμπερά και στα πιο μαγικά νερά του κόσμου. Τα νερά λαμπυρίζουν στο σκοτάδι, χάρη στο φαινόμενο της βιοφωταύγειας, καθώς οργανισμοί που ζουν μέσα σε αυτά εκπέμπουν ορατό φως και το θέαμα είναι μαγικό. Το άλλο που μου έκανε εντύπωση σε αυτή τη χώρα, είναι ότι έχει από τα πιο χαμηλά ποσοστά γονιμότητας στον κόσμο. | Έχει από τα πιο χαμηλά ποσοστά γονιμότητας στον κόσμο (0,9 παιδιά/γυναίκα). | Πουέρτο Ρίκο |
| 7 | Έπειτα έφτασα σε ένα νησί της Καραϊβικής, το οποίο ήταν γεμάτο φυσικές ομορφιές. Πήγα σε μια ιδιαίτερη παραλία με ανθρακιά άμμο, η οποία περιτριγυριζόταν από καταπράσινους λόφους και καταγάλανα νερά. Οι κάτοικοι εδώ ζουν πολλά χρόνια και έχουν σχεδόν την υψηλότερη γονιμότητα από τις χώρες που είναι στη λίστα του ταξιδιού μου. Όμως, δεν έμεινα για πολύ εκεί. | Ζουν πολλά χρόνια και έχουν σχεδόν την υψηλότερη γονιμότητα από τις χώρες που είναι στη λίστα. | Μαρτινίκα |
| 8 | Μπορεί να επισκέφτηκα, ήδη, την πιο ευτυχισμένη χώρα του κόσμου αλλά υπάρχει και κάτι ακόμα που μου προσφέρει πραγματική ευτυχία….και αυτό είναι το παγωτό!! Έτσι, ταξίδεψα σε μια χώρα που είναι πασίγνωστη για τα παγωτά της και οι άνθρωποι εκεί ζουν πάνω από 83 χρόνια (κάποια σχέση θα έχει το παγωτό με αυτό, πιστεύω :Ρ) | Προσδόκιμο ζωής πάνω από 83 έτη και είναι πασίγνωστη για τα παγωτά της. | Ιταλία |
| 9 | Η επόμενη στάση μου έγινε σε μια από τις παλαιότερες χώρες στη Γη.Η πρωτεύουσά της είναι τουλάχιστον τέσσερις αιώνες παλαιότερη από την ίδια τη Ρώμη (πόλη της προηγούμενης χώρας που επισκέφτηκα). Η χώρα αυτή έχει σχεδόν τον ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα αλλά είναι πολύ πιο πυκνοκατοικημένη και έχει πάντα κόσμο! | Έχει σχεδόν τον ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα αλλά είναι πολύ πιο πυκνοκατοικημένη. | Πορτογαλία |
| 10 | Αφού αποχαιρέτησα τη Μεσόγειο, πέταξα σχεδόν 11.000 χλμ. προς τα ανατολικά, σε ένα μακρινό νησί, το οποίο ανακάλυψαν οι κάτοικοι της χώρας από’ την οποία έφυγα. Εκεί συνάντησα ανθρώπους που ζουν περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον στον κόσμο. Οι περισσότεροι κάτοικοι αυτής της χώρας είναι άνω των 65 ετών και πολλοί από αυτούς έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με τη φύση. Στην κορυφή ενός βουνού, συνάντησα έναν 100χρονο άντρα που μου είπε: “Αυτός που έχει ένα γιατί να ζει, μπορεί να αντέξει σχεδόν κάθε πώς”. Μπορείς να βρεις πού είμαι; | Έχει το υψηλότερο προσδόκιμο ζωής στον κόσμο και το μεγαλύτερο ποσοστό ηλικιωμένων. | Η Αρετή είναι στην Ιαπωνία!!! |
1. Ακολουθώντας τη διαδρομή της Αρετής, μάθατε κάποια καινούργια χώρα ή κάτι καινούργιο για κάποια χώρα που γνωρίζατε ήδη; Ποια/Τι ήταν αυτή/αυτό;
Οι απαντήσεις μπορεί να ποικίλλουν ανάλογα με την ηλικία και τις γνώσεις των παιδιών.
2. Σας δυσκόλεψε κάτι συγκεκριμένο στο να βρείτε την Αρετή;
Δεν καταλάβαινα τα στοιχεία επειδή δεν ήξερα τι είναι πυκνότητα πληθυσμού/γονιμότητα/θνησιμότητα/προσδόκιμο ζωής.
Μερικά από τα στοιχεία για τις χώρες ήταν παρόμοια και ήταν δύσκολο να ξεχωρίσω ποια χώρα εννοούσε.
3. Πώς σας βοήθησε η διαδικασία του αποκλεισμού να καταλήξετε στη σωστή χώρα; Τι νομίζετε ότι ήταν το πιο χρήσιμο;
Βοήθησε να περιορίσουμε τις επιλογές. Το πιο χρήσιμο ήταν ο πίνακας στον οποίο μπορούσαμε να βρούμε τα συγκεκριμένα στατιστικά στοιχεία που “έκρυβε” κάθε στοιχείο.
Ήταν σημαντικό να σκεφτούμε τις διαφορές ανάμεσα στις χώρες και να τις συγκρίνουμε για να καταλήξουμε στο σωστό συμπέρασμα.
4. Τι μάθατε για τη δημογραφική γήρανση αυτών των χωρών και για τις παγκόσμιες δημογραφικές τάσεις;
Οι δημογραφικές τάσεις διαφέρουν από χώρα σε χώρα ανάλογα με πολλούς παράγοντες (καλύτερες συνθήκες υγείας, υψηλότερη ποιότητα ζωής, πρόσβαση σε υγειονομική περίθαλψη και κοινωνική υποστήριξη)
Σε πολλές, οικονομικά και κοινωνικά ανεπτυγμένες, χώρες οι άνθρωποι ζουν περισσότερο.
5. Πώς ήταν η συνεργασία σας ως ομάδα; Έπαιξε ρόλο στο πώς λύσατε το μυστήριο;
Οι απαντήσεις μπορεί να ποικίλλουν ανάλογα με τη γενική εμπειρία της κάθε ομάδας και το πόσο καλά και αποτελεσματικά ή όχι, συνεργάστηκαν τα μέλη της.
Γλωσσάρι
| α/α | Δημογραφικά δεδομένα | Περιγραφή |
| 1 | Πληθυσμός | Ο πληθυσμός αναφέρεται στον συνολικό αριθμό ατόμων που ζουν σε μια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή, όπως μια χώρα ή πόλη, σε μια δεδομένη χρονική στιγμή. Το μέγεθος του πληθυσμού επηρεάζεται από τις γεννήσεις, τους θανάτους και τις μεταναστεύσεις. |
| 2 | Πυκνότητα πληθυσμού | Η πυκνότητα πληθυσμού είναι ένας δείκτης που μετρά τον αριθμό των ατόμων ανά μονάδα εδάφους, συνήθως ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο ή μίλι. Εξαρτάται από το συνολικό πληθυσμό και το μέγεθος της περιοχής. Χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει πόσο “γεμάτη” είναι μια περιοχή. |
| 3 | Προσδόκιμο ζωής | Το προσδόκιμο ζωής είναι η μέση ηλικία που αναμένεται να ζήσει ένα άτομο σε μια συγκεκριμένη χώρα ή περιοχή, λαμβάνοντας υπόψη τους τρέχοντες δείκτες θνησιμότητας. Υπολογίζεται με βάση τα στατιστικά στοιχεία της υγείας και της ποιότητας ζωής. |
| 4 | Γονιμότητα | Η γονιμότητα αναφέρεται στον μέσο αριθμό παιδιών που γεννά μια γυναίκα στη διάρκεια της ζωής της. Συνήθως μετριέται με τον συνολικό δείκτη γονιμότητας (TFR), που εκφράζει το συνολικό αριθμό γεννήσεων ανά γυναίκα σε μια συγκεκριμένη κοινωνία. |
| 5 | Θνησιμότητα | Η θνησιμότητα είναι ο δείκτης που μετρά τον συνολικό αριθμό θανάτων σε έναν πληθυσμό, συνήθως εκφρασμένο ως ποσοστό ή ως αριθμό θανάτων ανά 1.000 κατοίκους ετησίως. Ο δείκτης αυτός χρησιμοποιείται για να αξιολογηθεί η υγεία και η ποιότητα ζωής μιας χώρας ή περιοχής. |
| 6 | % Πληθυσμού 65+ | Το ποσοστό του πληθυσμού άνω των 65 ετών αναφέρεται στο ποσοστό των ανθρώπων σε μια χώρα ή περιοχή που είναι 65 ετών και άνω, σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό. Είναι ένα σημαντικός δείκτης για τη γήρανση του πληθυσμού και χρησιμοποιείται για να μετρήσει τις δημογραφικές προκλήσεις που συνδέονται με τη γήρανση, όπως οι ανάγκες για συντάξεις και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. |

